Bota

Gjërat që nuk i dinit për Nokia-n!

Shkruar nga Liberale

Gjërat që nuk i dinit për Nokia-n!

Sa mirë e njihni vërtet Nokia-n? Epo, shumica prej nesh e dinë se ata prodhojnë telefona celularë dhe ndoshta se ata janë një kompani me bazë finlandeze.

Ka shumë informacione më interesante që ndoshta nuk i keni ditur për Nokia-n – hidhini një sy fakteve interesante që nuk i dinit për Nokia-n, të cilat i kemi mbledhur më poshtë:

1. Emri Nokia vjen nga lumi ‘Nokianvirta’ i cili rrjedh nëpër qytetin ‘Nokia’ në rajonin e Pirkanmaa.

2. Para se të fokusohej në produktet e telekomunikacionit, Nokia prodhonte goma, çizme gome dhe televizorë, ndër të tjera produkte!

3. Melodia me temë Nokia fillimisht u kompozua nga Francisco Tarrega, një kompozitor dhe kitarist spanjoll me ndikim i periudhës romantike.

4. Toni ‘special’ në telefonat Nokia kur merrni mesazhe SMS është në të vërtetë kodi Morse për ‘SMS’.

5. Thirrja e parë GSM në botë u bë në vitin 1991 në Helsinki përmes një rrjeti të furnizuar nga Nokia, nga kryeministri i atëhershëm i Finlandës, Harri Holkeri, duke përdorur një telefon Nokia.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH