Sociale

Gjashtë simptoma të fshehura të menopauzës që gratë duhet t’i dinë

Shkruar nga Liberale

Gjashtë simptoma të fshehura të menopauzës që

Ae dini se janë 62 simptoma të menopauzës dhe vetëm një për qind e grave janë të vetëdijshme për të gjitha shenjat që shënojnë fazën e jetës kur hormonet riprodhuese bien natyrshëm dhe menstruacionet ndalojnë?

Menopauza më së shpeshti ndodh tek gratë në të pesëdhjetat e tyre dhe mund të shkaktojë simptoma të tilla si afshe të nxehta, thatësi vaginale, palpitacione dhe shqetësime të gjumit. Farmacisti Jamie Winn ndau gjashtë simptoma më pak të njohura të menopauzës me Fox News.

Lodhja

Gjatë menopauzës, gratë mund të përjetojnë lodhje për shkak të një kombinimi të disa faktorëve. Shkaku kryesor janë ndryshimet hormonale, veçanërisht nivelet e reduktuara të estrogjenit dhe progesteronit, të cilat mund të ndikojnë në rregullimin e energjisë.

“Çrregullimet e gjumit, ndryshimet e humorit, simptomat fizike dhe ndryshimet në metabolizëm kontribuojnë gjithashtu në ndjenjat e lodhjes”, vuri në dukje Winn.

Gjinjtë e ndjeshëm

Ndjeshmëria e gjirit gjatë menopauzës është pasojë e luhatjeve hormonale, veçanërisht ndryshimeve në nivelet e estrogjenit dhe progesteronit. Këto hormone ndikojnë në indet e gjirit dhe çekuilibri i tyre mund të çojë në rritjen e ndjeshmërisë dhe shqetësimit.

Flokë të holluar

Shumë gra në menopauzë mund të vërejnë rrallimin e flokëve, që është një tjetër rezultat i ndryshimeve hormonale të lidhura. Ndërsa nivelet e estrogjenit ulen, cikli i rritjes së flokëve mund të zhvendoset, duke rezultuar që flokët të bëhen më të hollë dhe më të brishtë. Përveç kësaj, një rënie në nivelet e hormoneve mund të ndikojë në folikulat e flokëve dhe të zvogëlojë aftësinë e tyre për të prodhuar qime të reja.

Marramendje

Marramendja mund t’i atribuohet edhe luhatjeve hormonale që ndikojnë në ekuilibrin e lëngjeve të veshit të brendshëm dhe rolin e tij në ruajtjen e ekuilibrit.

Ankthi

Për shkak të ndryshimeve hormonale gjatë menopauzës, veçanërisht rënies së estrogjenit, gratë mund të përjetojnë ankth të shtuar. Luhatjet hormonale mund të ndikojnë në neurotransmetuesit në tru, duke çuar në luhatje të humorit, nervozizëm dhe ankth.

Thonjtë e brishtë

Kjo simptomë, shpesh e anashkaluar, shoqërohet edhe me ndryshime hormonale, veçanërisht me rënien e estrogjenit. Për thonjtë e fortë, është e rëndësishme të hani një dietë të ekuilibruar, të kujdeseni siç duhet për thonjtë tuaj dhe, nëse është e nevojshme, të merrni suplemente ushqimore. Është mirë që të konsultoheni me një mjek përpara se të filloni ndonjë plan shtesë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH