Sociale

Shembulli i një fshati që nuk braktiset! Në Labinot Katund nuk gjen vetëm të moshuar, por edhe të rinj

Shkruar nga Liberale
Shembulli i një fshati që nuk braktiset! Në Labinot Katund nuk

Në ditët e sotme të gjesh shkolla fshatrash të cilat gumëzhijnë nga zërat e fëmijëve është e vështirë.


Rrugët e Labinotit Katund janë të mbushura me fëmijë teksa vitet e fundit në fshatra nuk gjen veçse të moshuar.

Shkolla e mesme e bashkuar “11 Deshmorët” në Labinot Katund numëron plot 300 nxënës. Ndër të rrallët fshatra që emigracioni nuk e ka vrarë.

Njerëzit punëtorë të Labinotit kanë zgjedhur ta ndërtojnë të ardhmen në vendin e tyre. Fshati ka njohur investime të cilat kanë ndikuar në përmirësimin e nivelit të jetesës dhe mbi të gjitha në daljen e prodhimeve bujqësore në treg.

Dita ditës emigrantët po kthehen dhe po investojnë kryesisht në turizëm.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH