Sociale

Ky është fruti i cili përmirëson funksionet e trurit

Shkruar nga Liberale

Ky është fruti i cili përmirëson funksionet e trurit

Përveç shalqirit, luleshtrydhet janë fruti që shijojmë në verë ose thjesht si meze mes vakteve, kryesisht për shijen unike. Por gjithashtu rezulton të jetë një nga mënyrat më të mira dhe më të ëmbla për të qëndruar të shëndetshëm. Nutricionisti i Cleveland Clinic, Bailey Flora, MS, RDN, LD, shpjegon përfitimet e luleshtrydheve dhe çfarë lëndësh ushqyese përmbajnë ato që i bëjnë ato thelbësore për funksionimin e duhur të trupit.

Ato përmirësojnë funksionin e trurit

Sipas hulumtimit, konsumi i shpeshtë i luleshtrydheve mbron trurin nga plakja: një studim që mati funksionin e trurit në më shumë se 16,000 pjesëmarrës gjatë gjashtë viteve zbuloi se ata që hanin më shumë boronica dhe luleshtrydhe treguan më pak rënie njohëse dhe qartësi të një personi deri në dy dhe një vit e gjysmë më i ri. Një studim tjetër arriti në përfundimin se njerëzit që hanin luleshtrydhe kishin 34% më pak gjasa për të zhvilluar sëmundjen e Alzheimerit.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C, luleshtrydhet kanë aftësinë të na mbrojnë nga infeksionet respiratore dhe sistemike dhe të shërojnë plagët. Nëse vuani nga ftohja ose gripi, është më mirë të zgjidhni një burim të pasur të vitaminës C, si luleshtrydhet, sesa një suplement.

Hulumtimet tregojnë se luleshtrydhet mund të ndihmojnë në parandalimin e kushteve të ndryshme që mund të çojnë në sëmundje të zemrës dhe goditje në tru, si dhe diabeti, i cili rrit mundësinë e sëmundjeve të zemrës.

Rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak

Në një studim finlandez, njerëzit që hanin luleshtrydhe me një copë bukë të bardhë prodhuan 26% më pak insulinë në krahasim me ngrënien e bukës me kastravec. Pjesëmarrësit e konsumuan bukën edhe me manaferrat e tjera, si boronica dhe boronicat, por vetëm luleshtrydhet e zbutën rritjen e sheqerit në gjak pas vaktit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH