Sociale

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

Shkruar nga Liberale

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

Shqipëria është kthyer në një nga destinacionet më të nxehta të udhëtimeve të kësaj vere dhe trendi për momentin në listën e pushimeve të njohura evropiane janë: plazhet shqiptare.

Sekreti i plazheve eterike të Shqipërisë është zbuluar dhe pushuesit evropianë të kësaj vere nuk po humbasin kohë për të rezervuar udhëtimin e tyre për të vizituar një nga plazhet parajsore shqiptare. Të anashkaluara shpesh prej  fqinjit të saj mesdhetar, Greqia, Shqipëria konsiderohet të ketë disa nga plazhet me ujë të pastër në Evropën Jugperëndimore.

Riviera shqiptare ka diçka për të gjithë. Mediat e huaja kanë hartuar një listë me shtatë plazhe shqiptare, për të ndihmuar sadopak turistët të jetojnë verën evropiane të ëndrrave.

Plazhi i Pasqyrës  

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

 

Qyteti bregdetar i Sarandës konsiderohet të jetë kryeqyteti jozyrtar i rivierës shqiptare. Në kufi me Greqinë përgjatë vijës bregdetare të Jonit, Saranda është shtëpia e plazheve më të frekuentuara shqiptare. Marrja e kurorës për plazhin më të njohur të vendit është Plazhi i Pasqyrës, i vendosur midis fshatrave të Sarandës dhe Ksamilit. Mirror Beach mori emrinpër ujin e jashtëzakonisht të pastër, pasi fshatarët pretendojnë se uji ka një efekt magjik për shkak të reflektimit të diellit që shkëlqen mbi të, si një pasqyrë. I admiruar për izolimin e tij nga formacionet shkëmbore dhe flora apo edhe fauna ndryshe nga ai i Shteteve të Bashkuara, Mirror Beach është një nga vendet që duhet parë në listën e plazheve shqiptare nëse jeni në kërkim të ujit blu kristal. Plazhi Mirror është lehtësisht i aksesueshëm me makinë, taksi ose autobus dhe është vlerësuar si një nga plazhet më të sigurta në Shqipëri.

Himarë

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

I vendosur rreth 90 minuta në veri të Sarandës ndodhet fshati i çuditshëm bregdetar i Himarës. Ajo që dikur ishte një fshat i vogël peshkimi, tani është kthyer në një vend pushimesh popullore për pushime me plazhe shumëngjyrësh, limane të fshehura dhe ujë të kristaltë. Në këtë qytet simpatik ndodhen plazhet shqiptare që meritojnë një ditë në itinerarin tuaj, dhe gjithashtu është i lirë nga turma të mëdha turistësh, duke ju mundësuar të kënaqeni në një arratisje relaksuese, romantike me të dashurin tuaj.

Ksamil

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

Për ata që kërkojnë të përjetojnë jetën e natës, Ksamili është vendi i dëshiruar. Me të shkelur për herë të parë në Ksamil, befas nxitohesh me ndjenjën se ke mbërritur në Mykonos ose në Bregun e Amalfit. Megjithatë, ëndrrat tuaja do të realizohen në Ksamil, sepse qyteza është i veshur nga lart poshtë me bare dhe tarraca në çati, si dhe një vijë bregdetare mahnitëse për t'u çlodhur dhe për të thithur rrezet shqiptare. Për adhuruesit e historisë evropiane, Ksamili mban një sasi të madhe gurësh të çmuar të fshehur që transmetojnë histori të së kaluarës së Shqipërisë. Për ata që kërkojnë më shumë aventura, Plazhi i Ksamilit është një nga plazhet më tërheqëse shqiptare, pasi ka plot mundësi për të eksploruar vijën bregdetare me dorë.

Vlorë

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

Shqipëria është shtëpia e entuziastëve të natyrës, pasi qyteti bregdetar i Shqipërisë jugperëndimore është shtëpia e vargmaleve malore dhe plazheve më të mrekullueshme të vendit, që shfaqen direkt nga një faqe interneti udhëtimi. Shumica dërrmuese e plazheve shqiptare në Vlorë  ndodhen pranë kafeneve, restoranteve dhe bareve shqiptare dhe janë perfekte për një koktej paqësor pas një dite surfimi dhe shëtitjeje nën diellin shqiptar.

Plazhi i Dhërmiut  

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

Shpesh në konkurrencë me Mirror Beach për titullin e plazhit më të mirë shqiptar është Plazhi i Dhërmiut, i vendosur në Dhërmi, një fshat në qarkun e Vlorës. Plazhi i Dhërmiut është një nga plazhet më të gjata në Rivierën Shqiptare, duke e bërë atë një nga plazhet më të ngarkuara shqiptare gjatë verës. Megjithatë, prania në Dhërmi lidhen me një jetë nate emocionuese, plot me muzikë live dhe klube plazhi për të tërhequr një turmë më të re.

Syri i Kaltër

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

Syri I Kaltër teknikisht nuk është një plazh, por mbetet një vend që i tërheq turistët. Ky burim i mrekullueshëm natyror besohet të jetë një nga fenomenet më të bukura natyrore të vendit dhe shpesh anashkalohet për paaftësinë e tij për të bërë prerjen në listat e "Top 10 Plazhet Shqiptare". Nëse pushimet tuaja në shqip ju mungojnë në shumëllojshmëri, bëni përpjekje të vizitoni Syri i Kaltër dhe falenderoni veten më vonë.

Plazhi i Gjipesë

FOTO/ 7 plazhe shqiptare që duhen vizituar këtë verë

I fshehur nga syri i lirë nga një varg malor, Plazhi i Gjipesë në Himarë  karakterizohet nga natyra e tij e qetë dhe relaksuese. Ndryshe nga Ksamili apo fshatrat e tjerë të Sarandës, Plazhi i Gjipesë tërheq ata që kërkojnë të shkëputen e të bashkohen me peizazhet natyrore që gjenden në plazhet shqiptare në të gjithë vendin. Ky plazh shqiptar ofron gjithashtu mundësinë për të ngritur kampe  në plazh dhe për të kaluar një natë nën yjet shqiptarë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH