Sociale

“Fluturon” çmimi i mishit të qengjit për festat e fundvitit, ja sa leke ka arritur 1 kg

Shkruar nga Liberale

“Fluturon” çmimi i mishit të qengjit për festat e

Teksa jemi në prag të festave të fundvitit, shumë qytetarë kanë filluar të sigurojnë produktet e nevojshme të tryezës, ku një ndër kryesoret është edhe mishi.

Por këtë fundvit duket se çmimi i mishit është dyfishuar.

Mësohet se në Gjirokastër, mishi, ka pësuar rritje. Aktualisht, në dyqane një kg mish qingji shitet 14 mijë lekë nga 12 që ishte disa javë më parë.

Rritja e çmimit ka prekur kryesisht shtresat e varfëra dhe pensionistët.

Të moshuarit nga ana tjetër, shprehen për mediat se shpërblimin prej 50 mijë lekësh i qeverisë, është një tallje.

Vlen të përmendet se rritje çmimesh kanë pësuar të gjitha produktet e shportës, duke ndikuar drejtpërdretjë te konsumi i qytetarëve.

Nisur nga kjo shumë tregtarë shprehen se shtrenjtimi i çmimeve ka pakësuar numrin e blerësve. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH