Sociale

Efektet e antidepresantëve te pacientët tashmë mund të parashikohen nga AI

Shkruar nga Liberale

Efektet e antidepresantëve te pacientët tashmë mund të

Inteligjenca artificiale (AI) mund të shërbejë si mjet për mjekët psikiatër në parashikimin e efektivitetit të ilaçeve kundër depresionit. Kjo mund të reduktojë kohën e nevojshme për vlerësimin dhe përmirësuar kujdesin psikiatrik për pacientët.

Një ekip studiuesish nga Qendra Mjekësore Universitare e Amsterdamit dhe Qendra Mjekësore Universitare Radboud në Holandë ka përdorur AI për të krijuar një model klinik që mund të parashikojë rezultatin e trajtimit në tetë javë. Duke integruar informacionin e MRI dhe të dhënat klinike, ata kanë zhvilluar një algoritëm të avancuar.

 

“Ne zbuluam se integrimi i gjithë këtij informacioni mund të çojë në një model që është klinikisht i vlefshëm për të parashikuar rezultatin tetë-javor,” tha Poirot.

“Në anën pozitive, studimi është shumë informues dhe kontribuon në nevojën kritike për të zhvilluar metoda të sakta të mësimit të makinerive (ML) që mund të udhëheqin vendimet e trajtimit. Kjo është veçanërisht një nevojë kritike në mesin e pacientëve me sëmundje të shëndetit mendor,” tha për Euronews Dr Soroush Saghafian, një profesor i asociuar në Universitetin e Harvardit i cili nuk mori pjesë në studim.

 

Çrregullimi depresiv prek rreth gjashtë për qind të popullsisë së BE-së dhe është një nga shkaqet kryesore të paaftësisë në mbarë botën, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) .

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH