Sociale

Dhjetë shenja që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar

Shkruar nga Liberale

Dhjetë shenja që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar

Ditët e para në një lidhje janë plot emocione, shumë mesazhe, telefonata pafund, takime në vende të bukura dhe ankth për të njohur një person dhe për të kuptuar se sa të pajtueshëm jeni. E ndërsa për shumë çifte kjo fazë zhvillohet në një marrëdhënie të qëndrueshme që zgjat përgjithmonë, shumë herë, pas një kohe, interesi humbet dhe kështu ndodh ndarja.

Periudha kohore nuk jepet, pasi mund të ndodhë në muajin e parë ose pas shumë vitesh. Mund të ndodhë menjëherë pasi eksitimi të shuhet ose disa kohë pas dhe ndërsa marrëdhënia të ketë përparuar. Mund ta keni kuptuar se nuk jeni më të interesuar për personin me të cilin jeni ose që nuk dëshironi të investoni më shumë në këtë marrëdhënie. Dhe fakti që nuk jeni më i dashuruar nuk do të thotë se ju ka mbaruar dashuria . Ju ende e doni personin tjetër, por nuk e ndjeni më atë “shkëndijën” kur jeni me të. Gjithashtu, ju mund të doni dikë, por kuptoni se nuk bëni ndeshjen më të mirë si njerëz.

“Është shumë e vështirë të largohesh nga një marrëdhënie në të cilën ke investuar kohë dhe mund. “Njerëzit shpesh e përdorin atë justifikim për të qëndruar, edhe nëse nuk janë të lumtur”, thotë psikoterapistja nga Çikago, Alyssa Arnol.

Megjithatë, nëse vëreni ndonjë nga 10 shenjat e mëposhtme dhe, pavarësisht përpjekjeve për të ndryshuar, situata nuk përmirësohet, atëherë ndoshta do të ishte më mirë të vazhdoni jetën tuaj në rrugë të tjera.

Nuk ju pëlqen koha që kaloni së bashku
E mbani mend kur edhe blerja në supermarket ishte diçka shumë argëtuese dhe e bukur? Një përvojë që keni dashur të ndani me partnerin tuaj? “Zemra” e çdo marrëdhënieje është që anëtarët e saj të shijojnë kohën që kalojnë së bashku, pavarësisht se ku janë apo çfarë po bëjnë ,” thotë këshilltarja për marrëdhënie dhe martesë Heidi McBain. Nëse e gjeni veten vazhdimisht të mërzitur dhe të zemëruar për të qenë rreth dikujt tjetër, ndoshta duhet të shikoni se çfarë po ndodh.

Komunikimi ka humbur
Deri vonë i keni thënë gjithçka partnerit tuaj. Keni folur për orë të tëra dhe për çdo temë. Tani, jo vetëm që nuk flisni me njëri-tjetrin, por as nuk dëshironi të filloni një bisedë. Nëse komunikimi juaj humbet dhe nuk keni ndërmend të bëni asgjë për të përmirësuar situatën, atëherë ndoshta ka një problem.

Krahasoni marrëdhënien tuaj me të tjerët
Është në rregull të komentosh lidhjen e një shoqeje për të theksuar sa e lumtur duket ajo ose për të frymëzuar marrëdhënien tënde. Mirëpo, kur kjo arrin në pika ekstreme dhe ju bën xheloz ose ju bën të “ngacmuar” për t’u krahasuar, kjo do të thotë se diçka mungon në marrëdhënien tuaj dhe ju duhet ta zbuloni atë.

E ardhmja ju lë indiferentë
Kur jeni në një marrëdhënie të shëndetshme, ku po argëtoheni dhe po komunikoni mirë , në mënyrë të pashmangshme mendoni për të ardhmen. Jo domosdoshmërisht martesa dhe fëmijët, por bashkëjetesa apo përvojat e përbashkëta, si udhëtimet. Nëse nuk është kështu, ndoshta ndjenjat tuaja nuk janë aq të forta në fund të fundit.

Seksi është ulur
Shumë! Është normale që me kalimin e kohës të zvogëloni shpeshtësinë me të cilën bëni seks me partnerin , veçanërisht kur rriten detyrimet dhe stresi. Nëse, megjithatë, lidhjet e dashurisë janë të pakta ose nuk ekzistojnë, do të ishte më mirë të vazhdoni jetën tuaj pa këtë person.

Shmangni të gjitha format e butësisë
Dhe largohesh kur të afrohet tjetri. Ashtu si seksi, momentet e buta nuk janë konstante në një marrëdhënie. Sigurisht, do të ketë ditë kur nuk do të përqafohesh në divan. Por nëse nuk përqafoheni fare, nuk e prekni njëri-tjetrin ose tërhiqeni sa herë që partneri afrohet me ju, gjërat nuk do të kenë një fund të lumtur për lidhjen.

Edhe grindjet ju lënë indiferentë
Tani as që të vjen të kundërshtosh tjetrin. Jeni indiferent dhe shpërfillës ndaj asaj që ai ju thotë. Nuk ju duhet asgjë më shumë për të ditur se keni “mbaruar”.

Ti harron atë që të kanë thënë
Edhe ato më të rëndësishmet. Kjo ndodh sepse thjesht nuk ju intereson çfarë po ju thotë partneri juaj. Nuk ju intereson se cilat janë ëndrrat e tij apo çfarë problemesh ka në punë. Ju intereson vetëm vetja, deri në atë pikë sa nuk e dëgjoni kur ai ju flet.

Ju kërkoni diku tjetër për interesin e humbur
Në thelb, “shkëndijën” e humbur po e kërkon diku tjetër. Ju bisedoni (fshehurazi) me njerëz të tjerë, rrini pa të. Në përgjithësi jeni “në kërkim” dhe kjo mund të tregojë vetëm se marrëdhënia juaj po i vjen fundi.

Nuk ju mungon
Njerëzit e dashuruar nuk mund të kalojnë shumë orë larg njëri-tjetrit. Ju, nga ana tjetër, edhe nëse kaloni ditë larg, nuk do të pengoheni.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH