Sociale

Dermatologët udhëzojnë! Ja si është mënyra e duhur për të bërë dush

Shkruar nga Liberale

Dermatologët udhëzojnë! Ja si është mënyra e duhur

Dushi i nxehtë është perfekt për relaksimin e muskujve. Por ai dush i gjatë dhe i nxehtë që fillon ose përfundon ditën tuaj mund të mos i bëjë asnjë favor lëkurës suaj.

Shumë ujë i nxehtë në fakt mund të jetë i keq për trupin tonë, sipas ekspertëve në kujdesin e flokëve dhe lëkurës. Dhe temperatura e ujit që ne zgjedhim është larg nga gabimi i vetëm i zakonshëm që mund të bëni. Nga sa shpesh për të shpëlarë deri në mënyrën se si e thajmë trupin më pas, dermatologët vlerësojnë mënyrën më të mirë për të bërë dush.

Mos bëni dush shumë shpesh- Sa shpesh duhet të bëni dush varet nga niveli i aktivitetit tuaj – ekspertët tanë thonë se nuk ka asnjë rregull të fortë dhe të shpejtë. Por nëse nuk jeni aktiv, mund të shkurtoni disa herë në javë. Thjesht mos e shkurtoni aq shumë sa të nuhasni, ose rrezikoni të lini infeksionet e lëkurës të përhapen.

Nëse jeni duke bërë dush në mëngjes dhe më pas stërviteni dhe bëni një tjetër pas palestrës, duhet të jeni të vetëdijshëm për të mos zgjatur shumë. “Nga raste, mund të ketë një arsye për të bërë dush dy herë në ditë,” thotë Dr.

Bëjeni atë sa më të shkurtër

Ekspozimi i ujit mund të çojë në tharje të lëkurës dhe flokëve. Një dush më i gjatë gjithashtu “i jep ujit një shans për të lejuar që çdo pastrues të jetë më i dëmshëm”, shton Krant.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH