Sociale

Bëni dush çdo ditë? Ja problemet që shkakton...

Shkruar nga Liberale

Bëni dush çdo ditë? Ja problemet që shkakton...

A keni menduar ndonjëherë se rutina juaj e përditshme e dushit mund të mos jetë më e mira për lëkurën tuaj? Edhe pse larja e përditshme duket të jetë çelësi i higjienës, shkencëtarët tani po paralajmërojnë se dushi shumë i shpeshtë mund të ketë pasoja negative.

Dermatologët kanë paralajmëruar prej kohësh se dushi i tepërt mund të thajë lëkurën dhe të heqë shtresën e saj natyrore mbrojtëse, e cila na mbron nga bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë të dëmshëm. Por studimet e reja tregojnë se pasojat mund të jenë edhe më të rënda.

Profesor Richard Gallo, një dermatolog i shquar në Universitetin e San Diegos, shpjegon se sapunët dhe uji i nxehtë mund të largojnë bakteret e dobishme nga lëkura jonë, të njohura si mikrobioma. Mikrobioma luan një rol kyç në ruajtjen e shëndetit të lëkurës dhe prishja e tij mund të çojë në probleme të ndryshme, si ekzema, dermatiti, madje edhe aknet.

Një studim i botuar në revistën Science Advances zbuloi se njerëzit që jetojnë në zonat rurale, ku bëjnë dush më rrallë, kanë një mikrobiom më të larmishëm sesa ata që jetojnë në qytete. Kjo sugjeron që obsesioni ynë për pastërtinë mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin e lëkurës sonë.

Përveç kësaj, dushi shumë shpesh mund të çojë në tharje të lëkurës dhe flokëve, gjë që mund të shkaktojë kruajtje, acarim dhe simptoma të tjera të pakëndshme. Përdorimi i sapunëve të ashpër dhe ujit të nxehtë i përkeqëson më tej këto probleme.

Pra, sa shpesh duhet të bëni dush? Ekspertët rekomandojnë të bëni dush dy deri në tre herë në javë, përveç nëse përfshihemi në aktivitete fizike intensive ose jemi të ekspozuar ndaj papastërtive. Sigurisht, kjo varet edhe nga nevojat dhe preferencat individuale.

Është e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj dhe të përshtatni rutinën tuaj të dushit me nevojat tuaja. Nëse lëkura juaj ndihet e thatë ose e irrituar, zvogëloni shpeshtësinë e dushit dhe përdorni produkte të buta dhe hidratuese. Gjithashtu, shmangni ujin e nxehtë dhe kufizoni kohën e kaluar në dush.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH