Sociale

Kush janë 5 shtëpitë më të shtrenjta në botë?

Shkruar nga Liberale

Kush janë 5 shtëpitë më të shtrenjta në botë?

Pallati Buckingham
Buckingham Palace është shtëpia më e shtrenjtë në botë. Duke shërbyer si rezidenca zyrtare dhe selia administrative e monarkut britanik, ka qenë një simbol i monarkisë dhe prestigjit britanik për shekuj.

I ndërtuar fillimisht në 1703, pallati iu nënshtrua disa rinovimeve dhe zgjerimeve gjatë viteve, duke kulmuar në madhështinë e tij aktuale neoklasike. Pallati përmban kopshte me peizazh dhe ballkon të famshëm ku familja mbretërore bën paraqitje publike në raste të veçanta

Antilia
Antilia 27-katëshe në Mumbai, Indi, konsiderohet si një nga pronat më të shtrenjta në botë. Në pronësi të Mukesh Ambani, një nga individët më të pasur të Indisë , kjo mrekulli moderne arkitekturore përmban pajisje luksoze, duke përfshirë tre platforma helikopterësh, një garazh me 168 makina, pishina të shumta, një teatër dhe një dhomë dëbore.

Vila Leopolda
E vendosur në rivierën franceze në Villefranche-sur-Mer , Villa Leopolda është një vilë historike dhe e pasur me një histori të pasur. Fillimisht në pronësi të mbretit Leopold II të Belgjikës, vila u ndërtua për zonjën e tij, Caroline Lacroix, dhe më vonë shërbeu si spital ushtarak gjatë Luftës së Parë Botërore. Në vitet 1920, arkitekti amerikan Ogden Codman Jr. e transformoi atë në një kryevepër neo-palladiane.

Villa Les Cedres
Villa Les Cèdres , e vendosur në Rivierën Franceze, është një pasuri historike dhe luksoze me një histori të pasur. E ndërtuar në 1830, ajo u ble në 1904 nga Mbreti Leopold II i Belgjikës, i njohur për pasurinë e tij të krijuar nga Kongoja. Ai e rinovoi vilën dhe e quajti “Les Cèdres”.
Vila prej 18,000 metrash katrorë përmban 14 dhoma gjumi, një bibliotekë madhështore me libra të rrallë dhe një sallë vallëzimi.

Les Palais Bulles
I njohur edhe si “Pallati Bubble”, Les Palais Bulles është një nga shtëpitë më të shtrenjta në botë. Ndodhet në Théoule-sur-Mer, afër Kanës, Francë. I projektuar nga arkitekti hungarez Antti Lovag dhe i përfunduar në vitin 1989, pallati u ndërtua fillimisht për industrialistin francez Pierre Bernard. Ajo u ble më vonë nga stilisti i njohur i modës Pierre Cardin si një shtëpi pushimi. Rezidenca ka një dizajn si flluskë, me dhoma të ndërlidhura, tarraca dhe pamje panoramike të detit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH