Sociale

5 sekrete që mund t’ju ndihmojnë të reduktoni stresin

Shkruar nga Liberale

5 sekrete që mund t’ju ndihmojnë të reduktoni stresin

Alison Chase, një psikologe me mbi 20 vjet përvojë, zbuloi 5 sekrete që mund t’ju ndihmojnë të reduktoni stresin.
Bëni pushime

Kur zbuloni se jeni më nervoz dhe të stresuar në qasjen tuaj ndaj gjërave, zakonisht është një shenjë që ju duhet të relaksoheni, të merrni pak kohë dhe të largoheni nga ajo që ju streson.
Vendosni kufij
Një mënyrë e rëndësishme për të menaxhuar stresin tuaj është vendosja e kufijve në të gjitha aspektet e jetës së saj. Të pretendosh atë që dëshiron do të thotë të kesh kufijtë e tu, të dish se çfarë do dhe çfarë nuk do të funksionojë për ty dhe të mos kesh frikë t’i shprehësh dhe të jesh i qartë.
Praktikoni përmirësimin e frymëmarrjes
Sipas psikologes Alison Chase, kur doni të mbani larg emocionet dërrmuese, duhet të kufizoni frymëmarrjen tuaj. Stresi ka efekte të shumta në trupin tuaj, kështu që puna për rregullimin e frymëmarrjes është një fillim i mirë.
Flini më shumë
Detyrimet tuaja të përditshme janë të shumta, orët e relaksit janë të pakta, ndaj gjumi është shumë i rëndësishëm.
Jepini përparësi gëzimit
Përveç ushtrimeve, çdo ditë duhet të bëni një gjë që ju pëlqen. Kjo mund të jetë edhe një telefonatë me një mik ose të ulesh dhe të bësh diçka që të bën të lumtur, si për shembull të kesh mundësinë për të lexuar një artikull në një blog ose të lexosh një libër, të bësh një shëtitje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH