Sociale

10 plazhet me ujin më të kaltër në botë, Shqipëria në krye të listës

Shkruar nga Liberale

10 plazhet me ujin më të kaltër në botë, Shqipëria

Sipas Mediave britanike plazhi më bukur europian për të cilin shumica e njerëzve me siguri nuk e kanë dëgjuar është emëruar zyrtarisht si plazhi me ujin më të kaltër në botë.

Plazhi i Pasqyrës ndodhet në bregdetin jugor të Shqipërisë, pranë Sarandës. Shtrihet përgjatë bregut nga një numër plazhesh dhe nuk është shumë i popullarizuar.

Ky plazh kryeson renditje nga kompania e dhënies me qira të vilave CV Villas e cila analizoi ngjyrën e plazheve më të mira në botë kundrejt nuancës më të kaltër të blusë (YInMn Blue).

10 plazhet me ujin më të kaltër në botë, Shqipëria

Plazhi me guralecë quhet edhe Plazhi i Pasqyrave për shkak të mënyrës se si dielli reflekton në ujin e pastër si një pasqyrë, duke i dhënë një efekt magjik.

Vizitorët e kanë cilësuar si një nga më të mirat në Shqipëri me ujëra të pastër për not. Shumë vizitorë vunë re se është "paqësor" dhe më pak i populluar me njerëz se të tjerët. Ajo është e izoluar nga shkëmbinj dhe i rrethuar nga gjelbërimi.

Plazhi është i izoluar dhe mund të jetë shumë i qetë në kohë jashtë pikut.

Ka të tjerë që thonë se në momentet e pikut, plazhi mund të zihet me shezlongët e disponueshëm me qira ose edhe nga ndërrimi i kabinave të vendosura në rërë.

Mund të arrihet me makinë në një rrugë me zhavorr. Ekziston edhe transporti publik me autobusë nga Butrinti dhe Saranda që zgjasin më pak se gjysmë ore dhe janë relativisht të lirë.
Në zonën përreth plazhit ka një restorant dhe një bar dhe ka një sërë lejesh pushimi.

10 plazhet me ujin më të kaltër në botë, Shqipëria

Këto janë plazhet me ujin më të kaltër në botë

Plazhi i Pasqyrës, Shqipëri
Paralia Mpouka (Long Beach), Greqi
Kassiopi, Greqi
Plage de la Vernette, Francë
Plazhi Kaputas, Turqi
Plazhi Voulisma, Greqi
Plazhi Foki, Greqi
Praia do Carvalho, Portugali
Omprogialos, Greqi
Plazhi Los Lances, Spanjë

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH