Politikë

Vdekja e Navalnyt, reagon kryeministri Rama: Qëndroj me Presidentin Biden!

Shkruar nga Liberale
Vdekja e Navalnyt, reagon kryeministri Rama: Qëndroj me Presidentin Biden!

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka reaguar me një postim në rrjetin social “X” për vdekjen e liderit të opozitës ruse në një burg në Siberi Alexei Navalny.

Sipas Ramës kjo tragjedi nënvizon rëndësinë e unitetit dhe vendosmërisë aleate.

Unë qëndroj me Presidentin Biden dhe liderë të tjerë aleatë për të nderuar sakrificën përfundimtare të ç. Kjo tragjedi nënvizon rëndësinë e unitetit dhe vendosmërisë aleate. Konferenca e Sigurisë së Mynihut është një moment i përshtatshëm për të theksuar rëndësinë e përpjekjeve kolektive, veçanërisht midis aleatëve të NATO-s. Ne të gjithë duhet të ndajmë përgjegjësinë e mbajtjes së parimeve të NATO-s dhe ndërkohë që përballemi me sfida komplekse, ne nuk duhet të hezitojmë të shkojmë më shumë. Angazhimi 2% është kërkesa minimale, jo maksimumi. Shqipëria mbetet e përkushtuar për të bashkëpunuar me partnerët tanë për të forcuar aftësitë tona mbrojtëse, duke përfshirë rigjallërimin e industrisë sonë ushtarake.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH