Politikë

Salianji për komisionin kundër korrupsionit: Nuk është bojkot, kjo qeveri është më e korruptuara, bën…

Shkruar nga Liberale

Salianji për komisionin kundër korrupsionit: Nuk është

 Zv/kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Ervin Salianji, i ftuar në “Top Story”, pas miratimit të Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion. 

Salianji: Duhet të dimë cili është problemi.  Nuk po funksionon reformat në korrupsion? Atëherë ta çmontojnë këtë strukturë dhe ta bëjnë të re. Kjo ftesë është njësoj si të ftojë Rama në asamblenë e PS dhe të thotë pse nuk merr pjesë PD, ne jemi kundërshtarë.

Nëse opozita ose mazhoranca thotë që sistemi i drejtësisë është i kapur dhe nuk etj etj, nëse do i thonit ndërroje emrin e këtij komisioni, kemi disa kërkesa pse e humbni këtë shance, kur edhe opozita e ka thënë që bojkotet nuk janë të duhura?

Salianji: Nuk është bojkot, mund të shkojmë me qejf nëse na ftojnë në ftesë, por jo në gjithë organizimet që kanë. Ky komision rrjedh si rezultat i votimit të një rezolute, që në 80% thotë se si qeveria bën luftë ndaj korrupsionit, kur kjo qeveri është më e korruptuara.

Është e paimagjinuashme që një person publik të goditet në mes të bllokut dhe të jenë ende në arrati autorët. Opozita ka fjalën dhe po e thotë, mund ta shkundte vendin. A duhet të jepte dorëheqjen kur nga 51 persona janë arrestuar vetëm 5?

Ne e inkurajojmë SPAK të godasë deri në fund dhe të shkojë deri në nivelet më të larta. Ne po themi që problemi është Rama, po të ishim ne në qeverisë, në te operacionet e SPAK, nga 180 të kërkuar janë arrestuar vetëm 30 që janë në burg, ne do t’i kishim kapur një më një. Kjo është fortësia e ligjit, jo që i shpall në kërkimi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH