Politikë

"Rama shet Melonin", kryeministri reagon pas intervistës për “La Republica”: S'kam ndryshuar mendim për "emigrantët" 

Shkruar nga Liberale

"Rama shet Melonin", kryeministri reagon pas intervistës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish në lidhje me një shkrim të ‘La Repubblica,’ ku shkruhej se kreu i qeverisë shqiptare ka ‘shitur Melonin dhe se marrëveshja me Italinë do të ishte një dështim.

“Nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të përfundoja edhe një herë në kënetën e betejës politike italiane në thonjëza me fjalë që nuk i thashë kurrë”.

Kreu i qeverisë shqiptare i referohet titujve në mediat italiane, që siç shkruan ai, kanë cituar jo drejt përgjigjet e tij në këtë intervistë.

“Jo, ndryshova mendje dhe dhashë një intervistë. Kam vepruar si një shqiptar që praktikon fenë tonë të lashtë të mikpritjes – shtëpinë e shqiptarit dhe të Zotit dhe të mysafirit – duke u ofruar kafe miqve të dashur që erdhën nga Italia në Tiranë.

Biseduam për shumë gjëra në një atmosferë të bukur miqësie dhe sigurisht edhe për marrëveshjen dhe historinë e emigracionit të paligjshëm nga Shqipëria në Itali, të cilit qeveria D’Alema arriti t’i japë fund me shumë sens të shëndoshë dhe largpamësi strategjike.

Por nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të përfundoja edhe një herë në kënetën e betejës politike italiane në thonjëza me fjalë që nuk i thashë kurrë, si “do të jetë një dështim” ose “do të donim D’Alema” nën titullin ” Rama hedh Melonin” në të cilin nuk e njoh fare veten.”- shprehet Rama, ndërsa shton se marrëveshjen me Italinë për emigrantët do e bënte sikur 100 herë të kthehej pas."- ka thënë Rama.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH