Politikë

Presidenti turk mirëpret kryeministrin shqiptar në Ankara

Shkruar nga Liberale

Presidenti turk mirëpret kryeministrin shqiptar në Ankara

Takimi i parë i Këshillit të Bashkëpunimit të Nivelit të Lartë Turqi-Shqipëri do të mbahet në Ankara nën bashkëkryesimin e presidentit turk Erdogan dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mirëpriti të martën kryeministrin shqiptar Edi Rama në kryeqytetin Ankara për të diskutuar marrëdhëniet dypalëshe.

Erdogan priti Ramën me një ceremoni zyrtare pritjeje të zhvilluar në Kompleksin Presidencial.

Të hënën, Drejtoria e Komunikimit të Turqisë tha: “Në kuadër të vizitës, takimi i parë i Këshillit të Bashkëpunimit të Nivelit të Lartë Turqi-Shqipëri do të mbahet në Ankara nën bashkëkryesimin e Presidentit Erdogan dhe Kryeministrit Edi Rama”.

Ai shtoi se gjatë takimeve me partnerin e Turqisë në NATO, Shqipërinë, diskutimet do të përfshijnë jo vetëm marrëdhëniet dypalëshe, por edhe shkëmbimin e mendimeve për zhvillimet rajonale dhe globale, me fokus të veçantë Ballkanit.

Takimi do të udhëhiqet nga një angazhim i përbashkët për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit, thuhet më tej.


“Është gjithashtu në axhendë nënshkrimi i dokumenteve të ndryshme që synojnë forcimin e mëtejshëm të bazës kontraktuale të marrëdhënieve dypalëshe Turqi-Shqipëri me rastin e Mbledhjes së Këshillit”, thuhet në njoftim.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH