Politikë

Negociatat/ Kulluri : Berisha e Rama pazare, PS amnistoi non gratën

Shkruar nga Liberale

Negociatat/ Kulluri : Berisha e Rama pazare, PS amnistoi non gratën

Rithemelimi dhe Partia Socialiste kanë arritur dakordësinë për ngritjen e dy komisioneve hetimore dhe kështu opozita do i japë fund kaosit në Kuvend. Por këto negociata, Partia Demokratike i cilëson si pazare mes Sali Berishës dhe Edi Ramës. Anëtari i Kryesisë së PD, Edvin Kulluri, i ftuar në Report Tv thotë se tashmë Rama e Berisha janë ‘ulur në një tavolinë’.

“Është një marrëveshje Rithemelimi-PS.Bardhi është nënkryetar i Rithemelimit dhe ka shkuar në atë tavolinë si përfaqësues i deputetëve të Rithemelimit. Kemi një ulje mes Ramës dhe Berishës në tavolinë. Nga 8 komisione janë miratuar vetëm 2 dhe kam përshtypjen se këto janë 2 më të parëndësishmit. Komisioni për sistemin TIMS nuk godet në mënyrë të drejtpërdrejtë nivelet më të larta të qeverisë. Për sterilizimin është bërë me dije se SPAK ka marrë të pandehur Beqajn dhe 8 të  tjerë. Hetimi pothuajse ka mbaruar nga SPAK, nuk e di ca do hetojë komisioni për këtë koncesion”, tha Kulluri.

Negociatat/ Kulluri : Berisha e Rama pazare, PS amnistoi non gratën

Sipas tij, me këtë lëvizje Rama ka njohur Berishën në krye të partisë. Kulluri thotë se Rama ka amnistuar non gratën dhe thotë se kjo është një marrëveshje për t’i dhënë fitoren Ramës në zgjedhjet e 2025.

“Kjo është e qartë. Ky është fakt dhe mua më pëlqen, jam shumë i lumtur. Nëse Rama merr kurajën dhe ulet me Berishën për të garantuar karrigen e vet 2025, është vendosja përfundimtar e pushtetit të Ramës në 2025. Për ne non grata është e panegociueshme, për Ramën me sa duket është e negociueshme”, tha Kulluri.

Nga ana tjetër, analisti Genc Burimi e cilëson këtë dakordësi kthim në pikën zero, ku sipas tij opozita ka treguar forcën dhe mori komisionet hetimore dhe grupin e punës që do ngrohet për diskutimin e ligjeve që kërkojnë shumicë votash.

“Nuk është Pazar fare. Opozita e Bardhit dhe e Berishës ndryshe nga e Bashës që mendonte se mund të përfitonte gjëra në negocim me Ramën, kjo opozitë tha se ky kryeministër nuk njeh gjuhët tjetër përveçse gjuhës së forcës, përfituan që zgjuan perëndimorët. Nuk ka njeri interes në Perëndimin që të jetë rrëmujë në Shqipëri”, tha Burimi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH