Politikë

MEDIA BRITANIKE/ Berisha, arsyet pse Apeli e shpalli përjetësisht 'non-grata' dhe i ndaloi hyrjen nga Britania e Madhe

Shkruar nga Liberale

MEDIA BRITANIKE/ Berisha, arsyet pse Apeli e shpalli përjetësisht

Artikull i publikuar nga Telegraph

Apelimi i Sali Berishës kundër përjashtimit nga Britania e Madhe u refuzua për arsye sigurie publike

Një ish-president i Shqipërisë i është ndaluar hyrja në Britani, për lidhjet e tij të dyshuara me krimin e organizuar. Sali Berisha, i cili aktualisht është kreu i opozitës në vend, iu tha të hënën se ankesa e tij kundër përjashtimit të tij nga MB për arsye sigurie publike ishte refuzuar.

Ai tani do të përballet me një ndalim të përjetshëm pasi Komisioni i Posaçëm i Apelimit të Emigracionit zbuloi se ai kishte lidhje "të qarta" me grupet e krimit të organizuar që përbënin një kërcënim për sigurinë publike në Mbretwrine Bashkaur dhe Shqipërinw.

Zyra e Brendshme tha se ai kishte përdorur lidhjet për të rritur ambiciet e tij politike dhe e akuzoi atë për përdorimin e pozitave të tij të zgjedhura për t'u përfshirë në korrupsion dhe sjellje kriminale në mënyrë që të pasuronte veten dhe rrethin e tij të ngushtë.

Ai është një nga një sërë politikanësh ballkanikë me lidhje të dyshuara me krimin e organizuar, të cilët u vunë në shënjestër nga një operacion sekret i Ministrisë së Jashtme dhe Ministrisë së Brendshme, të koduar "Crime State Nexus" për të ndaluar bosët shqiptarë të krimit që vepronin në Mbretwrinw e Bashkaur.

MEDIA BRITANIKE/ Berisha, arsyet pse Apeli e shpalli përjetësisht

Berisha, 79 vjeç, përballet me akuza në Shqipëri se ai përdori ndikimin e tij kur ishte kryeministër midis viteve 2005 dhe 2009 për të favorizuar bashkëshortin e vajzës së tij në privatizimin e tokës shtetërore, të cilat ai dhe vajza e tij e mohojnë.

Ish-presidenti shqiptar dhe lideri i opozitës Sali Berisha bën një përshëndetje fitoreje pasi hodhi votën e tij në një qendër votimi në Tiranë të dielën, 24 qershor 2001.

Berisha u vendos në arrest shtëpiak në dhjetor, megjithëse prokurorët nuk kanë ngritur asnjë kallëzim penal.  Vendimi i Britanisë për të ndaluar zotin Berisha erdhi një vit pasi ai u përjashtua nga Shtetet e Bashkuara për korrupsion të dyshuar dhe abuzim me pushtetin.

Z. Berisha apeloi kundër vendimit në Komisionin Special të Apelimit të Emigracionit në Londër në mars, duke argumentuar se ai u ndalua nga Mbretwrinw e Bashkaur në bazë të pohimeve të rreme të paprovuara. Dokumentet vinin në dukje për keqpërdorimin e pretenduar të pushtetit kur ai ishte kryeministër, përfshirë emërimin e zyrtarëve të korruptuar, ndërhyrjen në sistemin gjyqësor të Shqipërisë për të mbrojtur vartësit nga hetimet dhe procedurat gjyqësore dhe mbikëqyrjen e paligjshme të kundërshtarëve politikë.

“Raportimi i brendshëm ofron një pamje të qëndrueshme dhe të qartë të korrupsionit të përhapur gjatë periudhës së qeverisjes së Berishës, por veçanërisht në prag të zgjedhjeve të 2012-ës. Kjo u përdor për të çuar përpara interesat e tij, për të ndihmuar aleatët  dhe për të blerë mbështetje politike,” iu tha gjykatës.

Operacioni i përbashkët i Home Office-Foreign Office u krijua për të dobësuar kërcënimin e paraqitur nga grupet e krimit të organizuar (OCG) dhe për të mbrojtur interesat e Britanisë në rajon.

Gjykatës iu tha se lidhjet midis politikës dhe krimit në Ballkanin Perëndimor krijojnë një “mjedis lejues në të cilin kriminelët e rëndë dhe OCG-të mund të veprojnë dhe të përfitojnë nga mbrojtja politike e politikanëve të korruptuar nga aktivitetet e zbatimit të ligjit”.

Kjo mbrojtje politike u siguron OCG-ve rrugë shtesë për të pastruar paratë dhe u mundëson atyre të përdorin Shqipërinë si një "strehë të sigurt nga e cila mund të operojnë", thuhej në një dokument të Home Office. Në këmbim, OCG-të do të ndihmojnë një politikan gjatë zgjedhjeve duke blerë vota dhe duke frikësuar votuesit, shtoi ai. Berisha në një deklaratë tha: “Nuk ka asnjë provë apo fakt për ndonjë veprim të kundërligjshëm.

“Unë mbetem i bindur se rruga e drejtësisë që do të vazhdoj do t'i shërbejë së vërtetës dhe do të godasë korrupsionin transnacional në atë mënyrë që e meriton”. /Liberale.al/

MEDIA BRITANIKE/ Berisha, arsyet pse Apeli e shpalli përjetësisht

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH