Politikë

"Lamturmirë artisti i paepur", Basha mesazh ngushëllimi për humbjen e piktorit Oseku: Thesar i çmuar i artit pamor kombëtar!

Shkruar nga Liberale

"Lamturmirë artisti i paepur", Basha mesazh ngushëllimi

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të piktorit të njohur, Ali Oseku.

Oseku njihet si një prej artistëve më emblematik të artit shqiptar në 50 vitet e fundit. Basha e cilësoi Osekun artistin e paepur.

“Lamtumirë Ali Oseku, njeriu ynë i madh, artisti i paepur dhe i palodhur, i cili së bashku me dimensionin modern i dha pikturës shqiptare universin e një krijimtarie unikale si një thesar i çmuar i artit pamor kombëtar. U prehsh në paqe!”, shkruan Basha.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH