Globi

Konfirmohet takimi, Zelensky në Turqi, të premten takon Erdoganin

Shkruar nga Liberale

Konfirmohet takimi, Zelensky në Turqi, të premten takon Erdoganin

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky do të jetë të premten në Turqi për bisedime me homologun e tij, Recep Tayipp Erdogan.

“Të dy udhëheqësit do të diskutojnë rrjedhën e luftës, marrëveshjen e grurit të Detit të Zi dhe marrëdhëniet dypalëshe”, tha Presidenca turke.

Rusia u tërhoq nga marrëveshja e grurit në korrik, duke thënë se ajo ishte injoruar pasi kishte kërkuar kushte më të mira për eksportet e saj të ushqimit dhe plehrave, shkruan Sky News.


Turqia, e cila fillimisht ndihmoi në ndërmjetësimin e marrëveshjes së bashku me OKB-në, është përpjekur të bindë Rusinë që t’i kthehet nismës.

Rusia ka thënë se nuk është e interesuar ta ringjallë marrëveshjen.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH