Politikë

Shqipëria dhe historia e saj sipas BBC/ Dominon komunizmi, ilirët nuk përmenden! Përse nuk alarmohen “patriotët”?

Shkruar nga Liberale
Shqipëria dhe historia e saj sipas BBC/ Dominon komunizmi, ilirët nuk

Shqipëria është një vend i vogël malor në gadishullin ballkanik, me një vijë të gjatë bregdetare përgjatë Adriatikut dhe Jonit. Kështu nis artikulli i BBC , mbi rubrikën për historinë e kombeve, ku në përshkrimin për vendin tonë duket se ka pasur një ndikim tendencioz nga vendet fqinje që kanë pretendime territoriale dhe për këtë arsye kanë shtremblruar historinë. BBC nuk i përmend asnjëherë Ilirët si parardhës të shqiptarëve. Nuk përmend as copëtimin e trojeve shqiptare nga Konferenca famëkeqe e Londrës dhe madje pjesën më të madhe të pikave kyçe të historisë sonë sipas BBC, e ka zënë regjimi komunist. Mediat janë të lira të shkruajnë të vërtetat e tyre, por kur historinë tonë e përshkruan një media shtetërore me prestigj botëror siç është ajo e Britanisë së Madhe, duhet që të ndizet një debat mbi përshkrimin që i bëhet kombit dhe të kaluarës sonë nga të tjerët.

“Patriotët” shqiptarë që “çirren” me harta dhe me “bëma” pa vlerë, nëse nuk gjejnë ndonjë rrugë për të ngritur zërin aty dhe atëherë kur zëri duhet ngritur, do të ishte më mirë të heshtnin.

“Së bashku me Kosovën fqinje dhe kryesisht të banuar nga shqiptarët, Shqipëria ka një shumicë myslimane - një trashëgimi e sundimit të saj shekullor osman. Rreth 17% e popullsisë janë të krishterë, të ndarë kryesisht midis besimeve ortodokse dhe besimeve më të vogla katolike.
Pas Luftës së Dytë Botërore, Shqipëria u bë një shtet stalinist nën Enver Hoxhën dhe mbeti fort izolues deri në kalimin e saj në demokraci pas vitit 1990. Zgjedhjet e vitit 1992 i dhanë fund 47 viteve të sundimit komunist, por në gjysmën e dytë të dekadës Shqipëria pa një ndryshim të shpejtë të presidentëve dhe kryeministrave” thuhet mes të tjerash në përshkrimin e BBC për Shqipërinë.

Disa data kyçe në historinë e Shqipërisë (të përzgjedhura nga BBC):

Shekulli i VII para Krishtit - Kolonitë greke u krijuan përgjatë bregdetit (nuk saktësohet bregdeti dhe ç’lidhje kanë kolonitë greke me paraardhësit e shqiptarëve)

167 p.e.s
- Zonë e pushtuar nga Roma. Më vonë bëhet pjesë e Perandorisë Romake.

395 Pas Krishtit
- Perandoria Romake ndahet në Perëndim dhe Lindje, dhe Shqipëria përfshihet në Perandorinë Romake të Lindjes - më pas në Perandorinë Bizantine.

1190-1257
- Principata e Arbërit. Regjistrimi i parë i shtetit shqiptar.

1385
- Forcat osmane mposhtin sundimtarët vendas në Betejën e Savrës. Shumica e udhëheqësve lokalë bëhen vasalë osmanë.

1415-1431

- Shqipëria përfshihet gradualisht në Perandorinë Osmane.

1444-68
- Pas disfatës osmane në Betejën e Nishit, gjatë kryqëzatës së Varnës, Gjergj Kastrioti Skënderbeu bashkon sundimtarët shqiptarë në Lidhjen e Lezhës dhe drejton një luftë 25-vjeçare kundër sundimit turk.

Shekujt 18-19
- Rilindja Shqiptare: lulëzimi i kulturës dhe shoqërisë shqiptare, i shoqëruar me nacionalizmin në rritje dhe lëvizjet për pavarësi.

1912
- Shqipëria shpall pavarësinë nga Perandoria Osmane.

1925-28
- Shpallet Republika Shqiptare

1928
- Shqipëria bëhet monarki nën Zogun I.

1939
- Pak para fillimit të Luftës së Dytë Botërore, Italia e Benito Musolinit pushton dhe përfshin Shqipërinë në perandorinë e saj fashiste. Mbreti Zog ikën në Greqi.

1940
- Ushtria italiane sulmon Greqinë përmes Shqipërisë.

1941
- Enver Hoxha bëhet kreu i Partisë së re Komuniste Shqiptare.

1943
- Forcat gjermane pushtojnë Shqipërinë pas dorëzimit italian.

1944
- Gjermanët tërhiqen. Forcat komuniste mposhtin rivalët nacionalistë dhe Enver Hoxha vendoset si udhëheqësi i ri i Shqipërisë.

1946
- Spastrimet e jokomunistëve nga postet qeveritare.

1948
- Shqipëria prish lidhjet me Jugosllavinë. Bashkimi Sovjetik nis ndihmën ekonomike për Shqipërinë.

1950-52
- Britania dhe SHBA zbarkojnë me guerilë të krahut të djathtë. Sidoqoftë, Kim Philby, një agjent i dyfishtë sovjetik që punonte për inteligjencën britanike, zbulon detaje të planit në Moskë dhe shkelja e sigurisë merr jetën e rreth 300 të infiltruarve.

1955
- Shqipëria bëhet anëtare e Traktatit të Varshavës.

1961
- Shqipëria bën aleancë me Kinën, pasi Bashkimi Sovjetik prishi marrëdhëniet diplomatike për çështje ideologjike.

1967
- Shtypja e dhunshme e veprimtarive fetare. Shqipëria shpalli shtetin e parë ateist në botë.

1968
- Shqipëria tërhiqet nga Pakti i Varshavës për shkak të pushtimit të Çekosllovakisë nga sovjetikët.

1978
- Kina i jep fund ndihmës ekonomike dhe ushtarake për Shqipërinë pasi marrëdhëniet u tensionuan nga pajtimi i Kinës me SHBA.

1985
– Pasi sundoi për gati gjysmë shekulli, vdes diktatori stalinist Enver Hoxha. Ai zëvendësohet nga Ramiz Alia.

1989
- Sundimi komunist në Evropën Lindore shembet.

1990
- Formohen partitë politike të pavarura. Shqiptarëve iu dha e drejta për të udhëtuar jashtë vendit. Mijëra përpiqen të largohen përmes ambasadave perëndimore. Mijëra të tjerë kapin anije dhe lundrojnë ilegalisht drejt Italisë.

1991
- Në zgjedhjet shumëpartiake, Partia Komuniste dhe aleatët fitojnë 169 nga 250 vende, kurse Partia Demokratike e sapoformuar merr 75.

1992
- Partia Demokratike fiton zgjedhjet. Kryetari i i saj Sali Berisha bëhet presidenti i parë i zgjedhur (pas rënies së komunizmit).

1999
- Sulmet ajrore të NATO-s kundër objektivave ushtarake jugosllave. Në Kosovë mijëra qytetarë ikin nga sulmet e forcave serbe. Eksodi masiv i refugjatëve në Shqipëri.

2009
- Shqipëria pranohet zyrtarisht në NATO dhe aplikon zyrtarisht për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

2012
- Eshtrat e ish-mbretit Zog riatdhesohen në Shqipëri nga Franca, ku ai vdiq në vitin 1961.

2014
– Komisioni Evropian rekomandon Shqipërinë si kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

2019
– Shqipëria goditet nga tërmeti më i fortë që ka prekur vendin në më shumë se 40 vjet, me 51 të vrarë dhe rreth 3000 të plagosur.

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH