Politikë

Gjendet i varur trupi i një ujku pa kokë, si shenjë proteste

Shkruar nga Liberale

Gjendet i varur trupi i një ujku pa kokë, si shenjë proteste

Një trup ujkupa kokë është gjetur në qytetin e Zvernicës të Kroacisë si shenjë proteste.

Pas hetimeve, policia ka nisur një hetim penal, ku do të përfshihet edhe mjekësia ligjore për të përcaktuar shkakun e vdekjes.

Kryetari i Shoqatës së Miqve të Kafshëve, Luka Oman, e dënoi ashpër këtë sjellje.

Sipas ligjit aktual kroat, ujku është një kafshë e mbrojtur dhe një person që vret një ujk përballet me një gjobë prej 930 deri në gati 4000 euro, raportojnë mediat kroate.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH