Politikë

Fredi Beleri, sfondi dhe dritëhijet e një kandidature që ndryshoi peizazhin parazgjedhor, emri që bëri bashkë ish-kryeministrat "armiq"

Shkruar nga Laert MIRAKU

Fredi Beleri, sfondi dhe dritëhijet e një kandidature që ndryshoi

Nga George Evgenidis, Protothema. Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Përfshirja në fletëvotimet “blu” të të burgosurve në burgjet shqiptare ishte rezultat i një thrilleri politik që u zhvillua prej javësh. Kryeministri grek mori vendimet e tij duke dërguar mesazhe brenda dhe jashtë Greqisë.  Mbështetësit, Plani B dhe pritje entuziaste në momentin e njoftimit nga drejtuesit e “bluve”.

Të dielën, një javë më parë, ora 20.20. Mbledhja e KYSEA për zhvillimet në Lindjen e Mesme ka përfunduar dhe telefoni i z. Petro Beleris, djali i z. Fredi Beleri, po bie. Në anën tjetër të linjës telefonike, një bashkëpunëtor i kryeministrit grek i njofton djalit të Fredit, kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, i burgosur në burg, për kandidaturën e babait të tij në fletën europiane të N.D.

Ishte përfundimi i një thrilleri që zhvillohej prej javësh, me disa tranzicione, por edhe konflikte brendaqeveritare. Në fund, z. Kyriakos Mitsotakis, duke peshuar të gjitha faktet, vendosi se kandidatura e Belerit ka rëndësi sa simbolike, aq edhe përmbajtjesore. Simbolike, pasi tregon se pakica etnike që jeton në Shqipëri nuk është e largët, por edhe thelbësore, siç thotë kryeministri grek; "Fredi Beleri është një emër i fortë që gëlon në shtyllën kurrizore të N.D. dhe për audiencën e djathtë."


Skena që u zhvillua të hënën e kaluar në Konservatorin e Athinës, në fund të fundit, ishte tregues. Kur tha emri i Fredi Belerit, të gjithë u ngritën në këmbë, duke rezervuar një ovacion të madh për mungesën e madhe të mbrëmjes kur u shpall votimi “blu” europian. Në të njëjtën kohë, në “galerinë” e sallës Chimarriotët bërtisnin në mënyrë ritmike emrin e tij, ndërsa kandidati tjetër Pirro Dhima, “luani i Çimarës”, siç e quhej grekët, duke iu drejtuar zotit Petro Beleri tha: “Babi do të jetë i justifikuar."

Fredi Beleri, sfondi dhe dritëhijet e një kandidature që ndryshoi

Dy datat

Para se të arrijmë te vendimi i zotit Mitsotakis, sfondi ka qenë "orgji". Dy herë djali Belerit ishte në Megaros Maximos gjatë kësaj periudhe konsultimesh, që nisën që kur emri i zotit Fredi Beleri u hodh në tryezë. E para ishte pak javë më parë, kur së bashku me vëllain e Fredit, Leonard Beleri dhe Petro Beleri u takua me përfaqësuesin e qeverisë Pavlos Marinakis.

Dalja e tij e dytë në selinë e qeverisë ishte të shtunën e kaluar, kur u takua me treshen Maki Voridis - Pavlos Marinakis - Thanasis Nezis. Të tre ishin mbështetës të kandidaturës së Belerisit. Dhe nëse dikush nuk e dinte, mund ta përfundonte të hënën e kaluar jashtë Konservatorit, kur zoti Marinakis e përqafoi ngrohtësisht zotin Nezis, ndërsa z. Voridis bisedoi për një orë me përfaqësuesit e mbledhur të minoritetit .

Rruga nga data e parë në të dytën, megjithatë, nuk ishte lineare. Në fazën e parë, perspektiva e kandidimit të Belerit u trajtua pozitivisht dhe u duk e “mbyllur”. Rreth kongresit të N.D-së, ajo që po flitej në korridore, madje edhe nga bashkëpunëtorë të kryeministrit, ishte se kandidatura e tij do të shtonte vrullin dhe do t'i përgjigjej shqetësimeve të votuesve tradicionalë dhe të djathtë.

Pas disa ditësh, kah fundi i javës së kaluar, humori u kthye, me kandidaturën që ecën përpara. Natyrisht, nga Pallati Maksimos transmetojnë se nuk kanë lënë të rrjedhë asnjëherë informacione për “kandidaturën” e tij, ndërsa shtojnë se zoti Mitsotakis nuk kishte marrë kurrë një vendim përfundimtar deri të dielën e kaluar.

Fredi Beleri, sfondi dhe dritëhijet e një kandidature që ndryshoi

Kundërpropozimi dhe refuzimi

Ndërsa kandidatura e zotit Beleri dukej se u refuzua ditët e mëparshme, disa hodhën në tryezë një alternativë. “Dhe pse të mos jetë kandidat Petro Beleri? Dhe nuk do të ketë asnjë problem me Shqipërinë, dhe simbolika do të mbetet e fortë”, ishte pretendimi i shkurtër i atyre që e sugjeruan. Pa dyshim, ideja u diskutua. Dhe kur Petro Beleri u shfaq në Megaros Maximos të shtunën e kaluar, mundësia u shtrua në tavolinë, por më shumë si alternativë dhe jo si propozim direkt.


"Ose Fredi do të jetë kandidat ose dikush nga familja Beleri," mësohet të ketë thënë në atë kohë djali Belerit, duke u bërë të ditur zyrtarëve të qeverisë se nuk do të kishte rrugëdalje përmes tij. Z. Beleri nuk mori asnjë informacion as atë ditë dhe as të nesërmen, deri në orët e para të mbrëmjes, kur mori telefonatën konfirmuese nga kryeministria.

Rekomandimet

Për të arritur, megjithatë, idetë alternative për familjen Beleri, mbizotëruan rekomandimet kundër kandidaturës së kryetarit të zgjedhur të Himarës. Kundërshtarët më të hapur ishin Ministri i Jashtëm George Gerapetritis dhe Zëvendës Ministrja e Jashtme Alexandra Papadopoulou, të dy bashkëpunëtorë të ngushtë të kryeministrit.

Sa më sipër ishin të mendimit se kandidatura e Belerit do të degradonte një çështje që është shfaqur si një çështje e rendit europian dhe që lidhet drejtpërdrejt me perspektivën e anëtarësimit të Shqipërisë në një mënyrë ngushtësisht dypalëshe dhe thjesht partiake. Dhe brenda Maximus-it, natyrisht, kishte rezerva nga bashkëpunëtorët kryeministër, të cilët jo të gjithë ishin aq të ngrohtë ndaj kësaj kandidature specifike. Megjithatë, emëruesi i përbashkët i të gjitha këtyre është se nga njëra anë nuk janë anëtarë të PD-së dhe nga ana tjetër shumica e tyre nuk vijnë politikisht prej saj.

Në përbërjen aktuale të Maximos, mbështetësit më të fortë të kandidaturës së Belerit ishin tre burrat që më në fund zhvilluan takimin final me djalin e tij dhe më pas e argumentuan në favor të saj në kontaktet që patën me kryeministrin: Ministri i Shtetit Makis Voridis, përfaqësuesi i qeverisë Pavlos Marinakis dhe këshilltari i kryeministrit Thanasis Nezis u shprehën të mendimit se kandidatura e Belerit do të shkruajë shumë pozitivisht dhe do të “konkretizojë” boshllëqet që ekzistojnë në krahun e djathtë të N.D.

Fredi Beleri, sfondi dhe dritëhijet e një kandidature që ndryshoi

Fushata

Pra, tani pyetja është se çfarë ndodh nga këtu e tutje. Familja Belerit, e cila nuk ka përvojën politike të Greqisë dhe as mekanizmat e fuqishëm, është e orientuar drejt një fushate më ekonomike, me turne të të afërmve dhe miqve të tyre në vende të ndryshme të Greqisë dhe synimi i intervistave me zotin Fredi Beleri nga burgu dhe mbetet për t'u parë nëse do të arrijë të dërgojë edhe disa mesazhe audio, siç është deklarata që ka bërë ditën e shpalljes së kandidaturës.

Veçanërisht, në ditët në vijim edhe pala Belerit do të bëjë ankim kundër vendimit të Shkallës së Parë të Gjykatës Speciale shqiptare. Natyrisht, të afërmit e tij nuk presin shumë. Është e hapur mundësia që nëse Gjykata e Apelit lë në fuqi vendimin e shkallës së parë, z. Fredi Beleri t'i hiqen të drejtat politike dhe të nisin procedurat për shkarkimin e tij nga detyra e kryetarit të Bashkisë së Himarës. Natyrisht, nëse zgjedhjet evropiane kanë ndërhyrë dhe ai ka arritur të zgjidhet, do të vërehet fenomeni mjaft paradoksal që një eurodeputet i zgjedhur mbahet në burg nga një shtet kandidat për anëtarësim në BE. 

Z. Beleri do të mbështetet politikisht në funksion të zgjedhjeve të ardhshme nga miqtë e tij politikë të së shkuarës. Mes tyre edhe zoti Angelos Syrigos, zyra e të cilit u përfshi edhe në fazat e para të shpalljes së kandidaturës. Gjithashtu, në ekuacion do të hyjë edhe deputeti tjetër i Athinës dhe i njohur i vjetër i zotit Fredi Beleri, Thanos Pleuris, i cili prej kohësh ka thënë se do të bëjë fushatë në favor të tij. Të njëjtën gjë mendohet se do të bëjnë edhe zoti Voridis dhe ministri i Shëndetësisë Adonis Georgiadis dhe ndoshta jo vetëm ai.

Siç mësohet “TEMA”, ka pasur një komunikim mes ish-kryeministrit Antonis Samaras dhe Petro Belerit, duke qenë se ish-kryeministri ka shfaqur një interesim të madh për fatin e Fredi Belerit gjatë gjithë këtyre 11 muajve që ai qëndron në burg.  Kjo lëvizje vlerësohet të jetë një dremitje indirekte e z. Samaras në favor të kandidaturës së Belerit, diçka që mbetet për t'u parë nëse ai do të shprehet publikisht.

Sipas të njëjtave informacione, pozitiv ndaj kandidaturës së Beleris është shprehur edhe ish-kryeministri Kostas Karamanlis. Qëndrimi i dy ish-kryeministrave është i rëndësishëm, veçanërisht nëse merret parasysh paraqitja e tyre e fundit në kongresin e N.D., e cila tregoi se marrëdhëniet e tyre me zotin Mitsotakis nuk janë veçanërisht të ngrohta në këtë fazë.

Vizita e Ramës

Në këtë moment mbetet për t'u parë vizita e kryeministrit Edi Rama në Athinë në maj. Duke qenë se zgjedhjet parlamentare do të mbahen edhe në Shqipëri në vitin 2025, informacionet e “THEMA” bëjnë të ditur se zoti Rama planifikon të vijë në Greqi në fundjavën e datavr 11-12 majit, për t’u takuar me pjesëtarë të komunitetit shqiptar në Greqi.

Nëse kjo ndodh, do të jetë vizita e parë e Ramës në tokën greke që prej shpërthimit të krizës me zotin Fredi Beleri dhe mbetet për t'u parë nëse ai do të kërkojë ndonjë kontakt me lidershipin politik grek. Dhe në Athinë, megjithatë, ka një ndjenjë se zoti Rama ka kërkuar prej kohësh një strategji daljeje nga një situatë që ka penguar më tej rrugën tashmë të përpjetë të anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Nga George Evgenidis, Protothema, marrë pa autorizim. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH