Politikë

Dosja e sterilizimit/ Ish-ministrin Ilir Beqaj e gjen mëngjesi në dyert e SPAK

Shkruar nga Liberale

Dosja e sterilizimit/ Ish-ministrin Ilir Beqaj e gjen mëngjesi në

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj është paraqitur mëngjesin e sotëm në Prokurorinë e Posaçme, i shoqëruar nga avokati i tij mbrojtës.

Beqaj tashmë është zyrtarisht i pandehur për dosjen e koncesionit të sterilizimit, ndërsa më 18 Mars iu komunikua edhe akuza për shpërdorim detyre.

Po për këtë çështje, pra për sterilizimin janë marrë të pandehur edhe 8 persona të tjerë, ndërsa SPAK pritet të dorëzojë dosjen në GJKKO me kërkesën për nisjen e gjykimit.

Kujtojmë se më herët ish-ministri Beqaj ka thënë se do të përballet me drejtësinë dhe se sipas tij nuk ka asnjë aferë në çështjen e “Sterilizimit”, duke shtuar se edhe kur ka qenë ministër, edhe tani, nuk ka pasur dhe nuk ka asnjë interes ekonomik apo financiar nga kompanitë farmaceutike.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH