Politikë

Deklaratat e Zelensky-t në Tiranë jehonë në mediat ndërkombëtare, AFP: Kërkon municione

Shkruar nga Liberale

Deklaratat e Zelensky-t në Tiranë jehonë në mediat

“Zelensky ka kapërcyer globin javët e fundit për të mbledhur mbështetje për vendin e tij të rrethuar, ndërsa forcat e armatosura të Ukrainës përballen me një mungesë kritike municioni dhe luftojnë për të frenuar përparimet ushtarake të Rusisë në terren.

Udhëheqësi ukrainas mbërriti në Shqipëri të martën vonë dhe të mërkurën do të takohej në Tiranë me disa liderë nga i gjithë rajoni gjatë “Samitit Ukrainë-Evropa Juglindore” – vizita e tij e parë në vendin ballkanik që nga pushtimi i Rusisë në shkurt 2022″– raporton AFP.

Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, ka qenë një mbështetëse e zëshme e Ukrainës, por ka qëndruar kryesisht e heshtur në publik për furnizimin e Kievit me armë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH