Politikë

Blinken për vizitën në Tiranë: Shqipëria, partner i vjetër i SHBA dhe aleat i NATO-s

Shkruar nga Liberale

Blinken për vizitën në Tiranë: Shqipëria, partner i

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, me anë të një postimi në Instagram ka dhënë detaje, kidhur me vizitën e tij javën e kaluar në Shqipëri. 

Diplomati i SHBA vlerësoi ndihmën e Shqipërisë për afganët, ndërsa shtoi se kjo tregon humanizmin dhe traditën e vendit tonë të rrënjosur thellë për t’u kujdesur e për të strehuar ata në nevojë.

"Javën e kaluar bëra udhëtimin tim të parë si Sekretar në Shqipëri, një partner i vjetër i SHBA-së dhe aleat i NATO-s, dhe më pas u bashkua@vpHarris në Konferencën e Sigurisë në Mynih.

Në Shqipëri, me Presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama diskutova mbështetjen tonë për rrugën e saj drejt trashëgimisë në BE, si dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Jam takuar edhe me@usembassytiranaekipi që punon çdo ditë në prioritetet kryesore të politikës së jashtme, duke përfshirë rivendosjen e mijëra aleatëve afganë. Ndihma e Shqipërisë në këtë përpjekje mishëron humanizmin dhe traditën e saj të rrënjosur thellë për t’u kujdesur dhe për t’u strehuar atyre në nevojë." - kas hkruar Blinken. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH