Politikë

“Beleri nuk është çështje dypalëshe!” - Ministri i jashtëm grek kërkon zgjidhje nga Europa

Shkruar nga Liberale

“Beleri nuk është çështje dypalëshe!” -

Ministri i Jashtëm grek kërkon fokus europian në çështjen Beleri, sipas një artikulli të Ekathimerini

Ministri i Jashtëm Giorgos Gerapetritis tha të mërkurën se rasti i Fredi Belerit, kryebashkiaku i zgjedhur nga minoriteti grek i Shqipërisë, i cili u dënua kohët e fundit me dy vjet burg për blerje votash, duhet të shihet si një shqetësim evropian dhe jo një çështje dypalëshe midis dy fqinjëve ballkanikë.

“Kjo nuk është një [çështje] dypalëshe. Nëse një vend kandidat që aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian mbështet parimet e shtetit të së drejtës dhe respekton të drejtat politike të qytetarëve të tij, nuk është dypalëshe. Është një çështje europiane dhe ne duhet ta perceptojmë si të tillë dhe ta nxjerrim në pah në të gjitha forumet”, tha Gerapetritis për radio Skai.

Ministrja kritikoi më tej mandatin e zgjatur të kryebashkiakut të arrestuar të Himarës, Jorgo Goro, i cili mbajti postin me autoritet të plotë gati një vit pas zgjedhjeve lokale. Ai e përshkroi këtë situatë si “një fyerje për çdo koncept të shtetit të së drejtës evropiane”.

Mediat shqiptare raportuan të mërkurën se Goro kishte dhënë dorëheqjen nga detyrat e tij një ditë pasi Gjykata e vendit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizua, SPAK, urdhëroi ndalimin e tij nën akuzë “për shpërdorim të dyshuar të detyrës”.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH