Kronikë

VIDEO-dokumenti me 11-vjeçaren duke hipur në makinën e dajës së saj - Rrëfimi cinik i autorit se ka tentuar ta përdhunojë

Shkruar nga Liberale

VIDEO-dokumenti me 11-vjeçaren duke hipur në makinën e

Vrasësi 37-vjeçar i 11-vjeçares Vasiliki ka dalë sot para prokurorisë. Dëshmi të reja po dalin në dritë, ku e fundit është pranimi i autorit se ka tentuar ta përdhunojë . Siç thuhet në polici, pas sulmitnga daja i vajzës, 11-vjeçarja ka reaguar dhe ka refuzuar duke thënë se do t'ua thotë prindërve. Autopsia e trupit të Vasilikit do të japë përgjigje se si dhe kur u vra nga 37-vjeçari, i cili pranoi aktin e tij të shëmtuar .

Njëkohësisht, ekspertiza mjeko-ligjore do të tregojë edhe nëse e mitura është abuzuar apo jo seksualisht nga daja i saj, gjë që autoritetet nuk e përjashtojnë, pasi 7 vite më parë, në vitin 2017, ai u arrestua për përdhunimin e një tjetër të miture. Nga shenjat në duar dhe këmbë të fëmijës , vlerësohet se duart janë plagë mbrojtëse , ndërsa vogëlushja me siguri i ka shpëtuar dhe e ka ndjekur në fushë.

VIDEO-dokumenti me 11-vjeçaren duke hipur në makinën e

37-vjeçari, ndonëse u dënua në vitin 2020 për përdhunimin e një vajze 14-vjeçare , nuk shkoi kurrë në burg, pasi u lirua me kusht nga gjykimi i çështjes në shkallë të dytë.

Kronika e tragjedisë

Vasiliki i vogël u zhduk pasditen e djeshme , me një njoftim lidhur me Buzëqeshjen e Fëmijës. Siç ka përmendur nëna e vajzës së mitur, duke folur në emisionin “Të vërtetat me Zinën”, pasdite ata kanë qenë bashkë në oborrin e shtëpisë së tyre duke larë makinën. Kur mbaruan, vajza e vogël i tha se do të shkonte në shtëpinë e gjyshit, e cila ndodhet në një distancë prej 100 metrash nga shtëpia e tyre .

Që atëherë, ajo ka humbur , me prindërit e saj që nxituan në polici dhe e raportuan të zhdukur. Policia e kaloi gjithë natën duke kërkuar qoftë edhe një shenjë të saj. Sipas asaj që ka raportuar nëna, një kamerë me qark të mbyllur nga një dyqan me mallra bujqësore në sheshin e fshatit ka regjistruar vajzën jashtë furrës. “ Kamera e tregon vajzën time deri në orën 22:30 jashtë furrës. Ajo kishte veshur një fustan të bardhë deri tek gjuri me margaritë dhe pantofla të bardha. Flokët e saj ishin në bisht. Kamera e ka regjistruar atë duke u larguar dhe duke u nisur drejt shtëpisë sonë, por fëmija nuk ka ardhur kurrë këtu ”, tha nëna.

Gjithashtu, policia u ka treguar prindërve të 11-vjeçares një video tjetër, ku shihet një makinë e panjohur duke ecur në drejtim të ngadalshëm dhe pas pak duke rritur shpejtësinë, ndërsa vajza e vogël shihet duke vrapuar pas saj . Vendi ku është regjistruar fëmija është mjaft i shkretë. Prindërit nuk dallonin as ngjyrën, as numrin e regjistrimit dhe e vetmja gjë që dallonin ishte se ishte një makinë pasagjerësh.

Detajet shokuese

Mediat greke kanë siguruar një video-dokument nga makina e dajës së 11- vjeçares. Bëhet fjalë për një video nga makina e dajës së vajzës, pak para zhdukjes së saj.

Kujtohet se 11-vjeçarja Vasiliki ishte zhdukur nga fshati Myrtia i Ilisë që prej mbrëmjes së së dielës dhe u gjet e pajetë pasditen e së hënës në një fushë vetëm 25 kilometra larg shtëpisë së dajës së saj. Policia që arrestoi 37-vjeçarin dhe po heton mundësinë që ai ta kishte sulmuar para se ta vriste me kaçavidë.

11-vjeçarja Vassiliki ka pësuar plagë në qafë nga një objekt i mprehtë dhe 37-vjeçari i cili dyshohet se ka pranuar në mënyrë cinike vrasjen e saj. Në fund të fundit, ishte ai që i tregoi policisë vendin ku ajo kishte vdekur. Megjithatë, deri më tani, 37-vjeçari nuk “thye” nëse e keqtrajtonte fëmijën, ndërsa policia po shqyrton mundësinë që ai të tentoi të abuzonte me Vasilikin, dhe teksa ajo po i rezistonte,  kështu ai edhe e vrau.

Kush është autori 37-vjeçar?

37-vjeçari ishte akuzuar më parë për përdhunimin e një të miture, ndërsa po hetohet për motivin e krimit. Ai u lirua me kusht. Vrasësi i vajzës në Myrtia Ilias ishte lënë i lirë deri në shqyrtimin e çështjes së përdhunimit në Gjykatën e Apelit. Autori sipas rrëfimit të krimit vrau vajzën fatkeqe duke e goditur me kaçavidë në qafë teksa tentoi ta përdhunonte dhe ajo rezistoi duke shkaktuar si pasojë krimin e tmerrshëm. Në fakt, autori nuk ka ngurruar të “luaj” teatër, pasi pas krimit të tmerrshëm që ka kryer, ka postuar në rrjetet sociale një postim ku shprehej se ishte në kërkim të 11-vjeçares. /Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH