Kronikë

Shpëtoi të fejuarën nga maniaku që i hodhi benzinë, shqiptari digjet në 30% të trupit

Shkruar nga Liberale

Shpëtoi të fejuarën nga maniaku që i hodhi benzinë,

Një 23-vjeçar shqiptar është kthyer në hero në SHBA pasi arriti të shpëtonte të fejuarën e tij nga një agresor që i hodhi benzinë për ta diegur.

Mësohet se Petrit Alijaj u dogj rëndë pasi bluza i mori flakë teksa po shpëtonte të fejuarën e cila u mbulua me  benzinë nga agresori.

Maniaku i hodhi vajzëa lëngun diegës në metro të shtunën ndërsa 23-vjeçari u hodh para të fejuarës së tij për ta mbrojtur atë. Alijaj ishte plotësisht i mbuluar me fasha në pjesën e sipërme të trupit të tij ndërsa ishte shtrirë në shtratin e tij në spitalin Presbyterian-Weill Cornell të Nju Jorkut, ende i tronditur nga sulmi i rastësishëm më herët gjatë ditës.

Mjekët i thanë se kishte djegie në 30% të trupit dhe ai pret të qëndrojë në spital për të paktën një javë për t’u shëruar.

“Ia vlente,” tha ai pasi mbrojti të fejuarën e tij.

Ai tha se kishte shumë dhimbje pas trajtmit ndërsa shtoi se përpara se të mjekohej kishte shumë dhimbje. Sulmuesi, i identifikuar më vonë si 49-vjeçari Nile Taylor, u fut me një filxhan në dorë të mbushur me pak lëng.

“Ai kishte një filxhan,” tha Alijaj, ndërsa tregoi një filxhan në tavolinën e tij pranë shtratit, “si kjo, ndoshta më e vogël, diçka brenda, si vaj, bëri zjarr dhe i hodhi të gjitha.”

Ai bëri një lëvizje duke hedhur lëng nga një filxhan për të demonstruar. Alijaj tha se ishte në gjendje të kthente trupin për të mbrojtur të fejuarën dhe kushërirën e tij, të cilët ishin ulur pranë tij.

Këmisha e tij mori flakë dhe ai menjëherë filloi të godiste veten me duar për të shuar flakët ndërsa ikte nga treni, tha ai.

“E preka veten për të shuar zjarrin,” tha ai. “Kështu që ndërsa vrapoja unë po digjesha”, shtoi viktima.

Taylor gjithashtu iku nga treni dhe Alijaj ishte i shqetësuar se do të kthehej me më shumë lëng të ndezshëm. Në një moment, Alijaj arriti të shqyejë bluzën e tij që digjej.  Ai fillimisht nuk mendoi se djegiet ishin aq të këqija, por tha se e kuptoi se ishte i mbuluar me fshikëza kur mbërriti në spital me djegie në qafë, veshë, gjoks, krahë dhe dorën e majtë.

Pas episodit, ai u pa duke bërë dush me djegiet e tij në ujin e ftohtë të një zorrë zjarri kamioni FDNY. Ai tha për The Post se mjekët nuk ishin ende të sigurt se sa të rënda ishin djegiet e tij, duke thënë se ata duhej të përcaktonin “sa thellë zjarri hyri në lëkurë”.

“Mjekët thanë se 30% e trupit tim ishte djegur,” tha ai.

“Por nuk mendoj se është 30%,” shtoi ai me optimizëm duke buzëqeshur. “Ndoshta më shumë se 10%.”

Pjesa e brendshme e veshit të Alijaj ishte e mbuluar me flluska gjigante me pamje të dhimbshme në spital.

“Unë ende mund të dëgjoj,” i tha ai Post me krenari.

Falë Zotit, tha ai, fytyra e tij është e padëmtuar – ai arriti ta mbulonte.

Alijaj tha se ka rreth një vit që jeton në Nju Jork.

Taylor u arrestua menjëherë pas sulmit pasi policia gjurmoi një celular që ai kishte hequr nga platforma ndërsa po ikte, thanë policia dhe burimet. Ai u kap afërsisht pesë blloqe më tutje në Canal Street dhe Renëick Street, afër hyrjes së tunelit Holland. Sulmi i së shtunës është hera e dytë në katër muaj që dikush ka hedhur lëng flakërues në një strafanger pas një incidenti të ngjashëm në shkurt. Policia po heton nëse Taylor ishte gjithashtu përgjegjës për këtë, thanë burimet policore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH