Kronikë

Kapen mbi 500 kg drogë dhe 700 mijë euro cash, arrestohen 3 shqiptarë në Spanjë

Shkruar nga Liberale

Kapen mbi 500 kg drogë dhe 700 mijë euro cash, arrestohen 3

Policia Kombëtare Spanjolle ka çmontuar një organizatë shqiptare që ishte përfshirë në trafikun ndërkombëtar të drogës nga Granada.

Policia arrestoi 3 persona, si dhe sekuestroi më shumë se 500 kilogramë marijuanë dhe afro 700 mijë euro cash si dhe një armë zjarri.

Operacioni “Celavi”, i udhëhequr nga agjentët e UDYCO-1, i specializuar në krimin e organizuar, ka shërbyer për t’i dhënë fund një organizate kriminale të dedikuar për trafikun ndërkombëtar të marijuanës.

Grupi përbëhej nga tre persona të kombësisë shqiptare, nga 28 deri në 43 vjeç, pa precedentë penalë dhe në situatë të parregullt në Spanjë, të cilët tashmë janë burgosur me vendim gjykate të akuzuar për anëtarësim në një organizatë kriminale, trafik droge dhe armëmbajtje pa leje.

Organizata i ishte përkushtuar grumbullimit të marijuanës, një drogë që ruhej derisa të merrte sasinë e duhur për t’u dërguar në Evropë. Ajo kishte shuma të mëdha parash, disa automjete dhe dy shtëpi në Granada, një që kreu i bandës e përdorte si shtëpi dhe një tjetër ku jetonin dy të arrestuarit e tjerë dhe që shërbente edhe si ‘çerdhe’ për marijuanën që blinin.

Agjentët kanë gjetur 518 kilogramë sytha marijuane, sasi të vogla kokaine dhe hashashi, afro 700 mijë euro para cash dhe një armë zjarri të shkurtër së bashku me municion të dy kalibrave të ndryshëm, së bashku me tre automjete, më shumë se 15 telefona dhe dokumentacion të dobishëm për trafikun e drogës.

Hetimi për këto ngjarje ka nisur muaj më parë për shkak të lidhjes mes të arrestuarve të fundit dhe të arrestuarve të tjerë për trafik droge.

Kreu i geupit jetonte në një shtëpi në Alhendín, ku një sasi e madhe parash u gjet e organizuar në tufa faturash të fshehura në mobiljet e kuzhinës.

Në shtëpinë e dytë, që ndodhet në Ogíjares, agjentët kanë lokalizuar drogën e futur në çanta me shumicë, një armë dhe 140 mijë euro cash.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH