Kronikë

I riu humbi jetën duke punuar në gurore, gjyshja dhe e ëma: Na gënjyen, duam drejtësi!

Shkruar nga Liberale

I riu humbi jetën duke punuar në gurore, gjyshja dhe e ëma: Na

24-vjeçari Jurgen Veshi humbi jetën tragjikisht të martën e kaluar, teksa ishte duke punuar në gurore në fshatin Brataj të Selenicës, kur një masiv guri u shkëput nga mali dhe e zuri poshtë. I riu punonte me skrep në gurore, por në momentin e aksidentit ka qenë duke rregulluar mjetin e punës.

I riu bënte punë të rëndë në gurore për të mbajtur familjen me 6 anëtarë. Jurgen Veshaj jetonte prej 15 vitesh në fshatin Brataj të Selenicës, ndërsa kishte ardhur në këtë fshat nga Dibra. Nëna dhe njerku janë të pa punë, ndërsa vëllezërit dhe motra në shkollë.

Familjarët dyshojnë se ngjarja nuk është aksidentale, por ka ardhur si pasojë e pakujdesisë së kolegëve të tij dhe mungesës së kushteve të sigurisë.

Gjyshja e tij është shprehur në emisionin “Me Zemër të Hapur” se janë mosbesues ndaj deklaratave që janë bërë lidhur me vdekjen e Jurgenit, madje vëllai i tij është kthyer sërish në vendin e ngjarjes dhe ka fotografuar çdo gjë me detaje.

Më tej edhe nëna e të ndjerit rrëfen me lot në sy dhe shumë dhimbje se si u braktis nga bashkëshorti i saj i parë (babai i Jurgenit). Ajo tregon se djalin e ka rritur me të afërmit e saj dhe që i vogël Jurgeni ka punuar për të ndihmuar familjen e tij.

“Ne nuk i besojmë deklaratev që janë dhënë, ai që e ka bërë të vij e të na thojë. Edhe nëse ishte gabim apo nëse dikush e ka bërë gabimisht. Ne nuk e pranojmë dhe nuk e besojmë atë që thuhet. Djali i madh ka shkuar dhe ka bërë fotografi të gjitha, i ka bërë nga e para skemat foto sepse ne i kemi syt me gjak, ne duam drejtësi dhe të vërtetën. Jurgeni ka qenë një djal i rritur me shumë sakrifica e shumë i rregullt.” – u shpreh gjyshja e Jurgenit.

“E kam rritur me shumë halle, e kam rritur me njerkun. Babai i Jurgenit na ka braktisur, e kam rritur me njerëzit e mi, më pas erdha në Brataj. Këtu u martova sërish. Kushtet e vështira ekonomike e detyruan Jurgenin të dilte në punë çdo ditë, e të punonte shumë për të na blerë ilaçet. E përcolla në punë e po prisja orarin të vinte, atë dit u bëra merak se kaloi ora e pastaj mora vesh që është në gjendje kome në Vlorë në spital.” – thotë e ëma e Jurgen Veshit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH