Kronikë

EMRI/ I shpalluar në kërkim, vetëdorëzohet në Kapshticë 39-vjeçari (për çfarë akuzohet)

Shkruar nga Liberale

EMRI/ I shpalluar në kërkim, vetëdorëzohet në

Policia e Korçës ka arrestuar ditën e sotme në pikën kufitare të Kapshticës një 39-vjeçar të shpallur në kërkim.

Sipas policisë 39-vjeçari Edison Demiri është vetëdorëzuar në kufi, pasi ndaj tij ishte lëshuar urdhër-arresti, pasi është dënuar me 6 vjet burgim, nga të cilat i kanë mbetur për të vuajtur 4 vjet, 11 muaj e 18 ditë burgim, për veprën penale “Plagosja e rëndë me dashje, me pasojë vdekjen”, kryer në bashkëpunim.

Njoftimi i policisë:

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë ekzekutoi vendimin e Prokurorisë, për ndalimin e shtetasit në kërkim Edison Demiri, 39 vjeç, banues në fshatin Pojan, Maliq, i cili u vetëdorëzua në hyrje të Republikës së Shqipërisë, në stacionin e Policisë Kufitare Kapshticë.

Gjykata e Apelit Korçë, me vendimin e datës 14.11.2023, e ka dënuar këtë shtetas, me 6 vjet burgim, nga të cilat i kanë mbetur për të vuajtur 4 vjet, 11 muaj e 18 ditë burgim, për veprën penale “Plagosja e rëndë me dashje, me pasojë vdekjen”, kryer në bashkëpunim.

Më datë 25.07.2011, në fshatin Pojan, Maliq, ky shtetas, në bashkëpunim me një shtetas tjetër, për motive të dobëta, ka plagosur me pasojë vdekjen, shtetasin A. Z., 78 vjeç, si dhe ka dëmtuar lehtë djalin e tij. 

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH