Kronikë

Dubai pret një tjetër kërkesë, Shqipëria kërkon ekstradimin e Durim Bamit

Shkruar nga Liberale

Dubai pret një tjetër kërkesë, Shqipëria kërkon

Teksa Durim Bami vijon të jëtë në burg në emiratet e bashkiara arabe, gjykata e posacme nëpermjet ministrisë së Drejtësisë i janë dërguar të gjtihë dokumentacionet për faktet penale që dyshohet se Bami i ka kryer gjatë përiudhës 2020-2021.

Ndaj 45 vjeçarit, Bami janë ngritur akuzuat Sigurimi i kushteve dhe i mjeteve materiale per te kryer vrasje", “Grupi i strukturuar kriminal", "Kultivimi i bimëve narkotike", dhe "Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale, ose grup i strukturuar kriminal".

Brenda një afati kohor drejtësia emirate do ti kthehej përgjigje zyrtare autoriteteve shqiptare sa i takon rastit Bamit.

Pavarësisht se ende dy shtetet nuk kanë marrëveshje ekstradimi, ana e ministrive po rishikohen menyra të tjera ligjore me qëllim sjellen e Bamit në vendin tone dhe përballjen me akuzat.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH