Kronikë

Dënohet shqiptari/ U kap me armë zjarri, ishte edhe tregtar droge (tregtoi kokainë me vlerë mbi 1 milion Euro)

Shkruar nga Liberale

Dënohet shqiptari/ U kap me armë zjarri, ishte edhe tregtar droge

Një furnizues i dënuar me armë zjarri, sipas Ministrisë së Brendshme Britanike , po përballet me më shumë kohë pas hekurave pasi provat telefonike të mbledhura pas arrestimit të tij treguan se ai gjithashtu kishte shitur drogë.

Shtetasi shqiptar Klejdi Kazani, 24 vjeç, u burgos për shtatë vjet në maj 2022 pasi u kap me një pistoletë dhe municione ndërsa po ngiste në M1 në Hertfordshire në gusht 2021.

Kazani dhe grupi i tij i krimit – i cili përbëhej nga bashkëkombës shqiptarë dhe një bullgar – u hetuan nga oficerët e Partneritetit të Krimit të Organizuar në Londër – një njësi e përbashkët e Agjencisë Kombëtare të Krimit dhe e Shërbimit Policor Metropolitane.

Kazani pranoi akuzat për armë zjarri dhe u burgos ndërsa ekzaminimi mjeko-ligjor i pajisjeve të tij celulare vazhdoi.

Mesazhet nga telefoni treguan se ai kishte furnizuar me thuajse 14 kilogramë kokainë me vlerë më shumë se 1 milion paund (1.2 milionë euro) dhe sasi kanabisi për bashkëpunëtorë të ndryshëm gjatë javëve para arrestimit të tij.

Provat telefonike çuan që Kazani të pranonte veprat e drogës dhe pastrimit të parave në tetor.

Sot, në Gjykatë, ai u dënua me pesë vjet të tjera.

Të gjithë bashkëpunëtorët e Kazanit janë dënuar edhe për veprat penale të drogës.

Olklen Perzhilla, 23 vjeç, nga Edmonton, Ervis Axhami, 37 vjeç, nga Hertfordshire, dhe Mariklen Bello, 32 vjeç, nga Greenwich, gjithashtu shpërndanë kokainë në disa raste në adresat në Brighton dhe Londër. Ata u dënuan përkatësisht me katër vjet, tre vjet dhe tetë muaj dhe gjashtë vjet burg.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH