Kronikë

Arrestohet Mikea Zaka, pas të shtënave në lokal: Sherri për një femër, prandaj hapa zjarr (1 i vdekur dhe 3 të plagosur)

Shkruar nga Liberale

Arrestohet Mikea Zaka, pas të shtënave në lokal: Sherri për

Ai quhet Mikea Zaka, 23 vjeç, shqiptari i arrestuar pas të shtënave mbrëmjen e së shtunës në "Shake bar" në via Aldo Moro në Frosinone që i kushtoi jetën një bashkatdhetari Kasen Kasmi, 27 vjeç, i njohur në zonë, me emrin Carletto, dhe 3 të plagosurit e tjerë, gjithashtu shqiptarë.

Arma, siç u përmend, nuk u gjet. I riu i arrestuar deklaroi gjithashtu në polici se origjina e debatit që çoi në të shtënat ishte çështje sentimentale për një femër. Por policia nuk e beson këtë version. Nuk mund të përjashtohet se konflikti mund të ketë arsye të lidhura me tregtimin e drogës. Tre të tjerë që ishin me autorin e krimit janë shpallur në kërkim.

Të vdekurit dhe tre të plagosurit janë dy çifte vëllezërish.

23-vjeçari i ndjekur nga policia është vetëdorëzuar pas rreth dy orësh nga ngjarja. Ai u mor në pyetje në orën 03:30. Zëvendësprokurori Samuel Amari urdhëroi arrestimin me akuzën e vrasjes dhe tentativës së trefishtë të vrasjes. Tani ai ndodhet në burgun e Frosinone.

Ndërkohë, hetimet kanë bërë të mundur rindërtimin e tablosë së asaj që ndodhi. 23-vjeçari i arrestuar ka treguar në policinë e komisariatit të policisë Domenico Condello se ka qenë në lokal me disa shokë dhe se pak para orës 19.30 ka mbërritur një grup prej katër bashkatdhetarësh me të cilët ka nisur një debat.
Viktima 27-vjeç dhe të plagosurit e tjerë, njëri prej të cilëve është në gjendje shumë të rëndë në Umberto I dhe tjetri në San Camillo, janë anëtarët e grupit që mbërriti në Shake në bordin e Lancia Y.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH