Bota

Akuzohej për kultivim droge, arrestohet shqiptari në Itali

Shkruar nga Liberale

Akuzohej për kultivim droge, arrestohet shqiptari në Itali

Gjatë mbrëmjes së djeshme, agjentë të Zyrës së Përgjithshme të Parandalimit dhe Shpëtimit Publik në Itali arrestuan një shtetas shqiptar 47-vjeç, i cili ndodhej në një ambient akomodimi në “Viale Kennedy” në Katania.

Në momentin që ai u regjistrua nga ambienti i akomodimit, në sistemin e depozituar u aktivizua një alarm, i cili u dërgua në sallën e operacionit të komisariatit të policisë, pasi ndaj tij kishte një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet belge.

Policia sapo ka marrë denoncimin ka ndërhyrë menjëherë dhe ka identifikuar dhe ndaluar shqiptarin. Pasi ka marrë konfirmimin, nga dhoma e operacioneve ndërkombëtare të shërbimit të bashkëpunimit të Romës, për ekzistencën e urdhrit evropian të arrestit, të lëshuar nga Belgjika për krimet e “kultivimit, prodhimit, përpunimit, posedimit dhe transportit të lëndëve narkotike, si dhe pjesëmarrje në organizata kriminale e përkushtuar për trafikun e drogës”, efektivët e shoqëruan 47-vjeçarin.

 

 

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH