Ekonomi

TURIZMI përmes shifrave: Ja cilat janë 15 vendet më të vizituara në Europë

Shkruar nga Liberale
TURIZMI përmes shifrave: Ja cilat janë 15 vendet më të

Turizmi në Shqipëri po konsiderohet gjithnjë e më shumë një sektor prioritar për shkak të fluksit në rritje të turistëve të huaj. Mbi 10 milionë turistë vizituan vendin tonë,  sipas shifrave zyrtare për vitin 2023.
Por ku qëndron Shqipëria në raport me vendet e tjera?

Për të hartuar listën e vendeve më të vizituara në Evropë, janë përdorur të dhëna nga Organizata Botërore e Turizmit e OKB-së (UNWTO). UNWTO mbledh, analizon dhe publikon statistika mbi turizmin. Të dhënat më të fundit të disponueshme janë për vitin 2022. Lista është renditur në rend rritës.

Shumë vende anembanë globit po përjetojnë një fluks të madh vizitorësh dhe numrat po rriten pas çdo viti. Turizmi kudo në Evropë gjatë 2023 është kthyer gjithashtu në nivelet e tij para pandemisë.

Ja cilat janë 15 vendet më të vizituara në Europë për vitin 2022:

15. Hungaria

Numri i vizitorëve në vitin 2022: 12.65 milionë

Hungaria ofron një tapiceri të pasur me mrekulli kulturore dhe natyrore që e bëjnë atë një destinacion tërheqës turistik në Evropë. Budapesti, Liqeni Balaton dhe Eger janë ndër vendet më të njohura në Hungari. Në vitin 2022, 12.65 milionë njerëz e vizituan vendin. Turizmi përbënte 3.1% të totalit të eksporteve të Hungarisë gjatë vitit 2022.

14. Rumania

Numri i vizitorëve për vitin 2022: 12.7 milionë

Rumania është një nga vendet më të vizituara në Evropë. Vendi ofron një përzierje të historisë, kulturës dhe bukurisë natyrore. Qytetet më të vizituara në Rumani përfshijnë Bukureshtin, Konstancën dhe Brasovin. Turizmi përbënte 3.8% të totalit të eksporteve në vitin 2022. Vendi ballkanas përjetoi një fluks prej 12.7 milionë vizitorësh në vitin 2022.

13. Danimarka

Numri i vizitorëve për 2022: 14.19 milionë

Danimarka është destinacion magjepsës në Evropën Veriore e njohur për historinë e saj të pasura, peizazhet piktoreske dhe kulturën e gjallë. Në vitin 2022, 14.19 milionë njerëz e vizituan vendin skandinav. Disa nga vendet kryesore për t'u vizituar në Danimarkë përfshijnë Kopenhagen, Roskilde dhe Odense.

12. Kroacia

Numri i vizitorëve në vitin 2022: 15.32 milionë

Kroacia është një vend në Evropën Lindore, në Gadishullin Ballkanik. Vendi ballkanas është një destinacion i larmishëm dhe magjepsës i njohur për historinë e tij të pasur dhe peizazhet mahnitëse. Turizmi kontribuon ndjeshëm në PBB-në e përgjithshme të vendit. Në vitin 2022, turizmi përbënte 30,1% të totalit të eksporteve. 15.32 milionë njerëz e vizituan Kroacinë në vitin 2022.

11. Polonia

Numri i vizitorëve në 2022: 15.95 milionë

Polonia është një nga vendet më të vizituara në Evropë. Polonia është një vend në Evropën Qendrore. Ofron një trashëgimi të pasur kulturore, me shumë vende historike, kështjella dhe pallate. Disa atraksione të dukshme përfshijnë minierën e kripës Wieliczka të shekullit të 13-të, rrethin e liqenit Masurian dhe pyllin Białowieża. Në vitin 2022, Polonia regjistroi 15.95 milionë ardhje turistësh.

10. Holanda

Numri i vizitorëve në 2022: 16.58 milionë

Holanda është një vend i pasur në Evropën veriperëndimore. Amsterdami, kryeqyteti i vendit, është një destinacion popullor turistik. Numri i përgjithshëm i vizitorëve në Holandë ishte 16.58 milionë në vitin 2022. Vendi ka një ekonomi shumë të zhvilluar. Në vitin 2022, turizmi përbënte 1.5% të totalit të eksporteve.

9. Portugalia

Numri i vizitorëve në 2022: 22.25 milionë

Portugalia është një nga vendet më të vizituara në Evropë. Ndodhet në Gadishullin Iberik, në Evropën Jugperëndimore. Vendi është gjithashtu i njohur për trashëgiminë e tij unike kulturore, përfshirë kuzhinën, verërat dhe njerëzit mikpritës. 22.25 milionë individë zgjedhin Kroacinë si destinacion të tyre të udhëtimit në vitin 2022.

8. Austria
Numri i mbërritjeve në 2022: 26.22 milionë

Austria, e njohur zyrtarisht si Republika e Austrisë, është një vend pa dalje në det, pozicionuar në Evropën Qendrore. Destinacionet e njohura turistike në Austri përfshijnë Vjenën, Salzburgun, Hallstatin dhe Insbrukun. Në vitin 2022, turizmi përbënte 7.6% të totalit të eksporteve. Vendi mirëpriti 26.22 milionë turistë në vitin 2022.

7. Greqia
Numri i turistëve në 2022: 27.84 milionë

Greqia, e njohur zyrtarisht si Republika Helenike, është një vend në Evropën Juglindore. Është një nga vendet më të vizituara në Evropë. Në vitin 2022, 27.84 milionë turistë erdhën në vend, të cilët përbënin 18.9% të totalit të eksporteve. Greqia karakterizohet nga peizazhet e saj mahnitëse, duke përfshirë malet, ishujt dhe një vijë të gjerë bregdetare.

6. Gjermania
Numri i turisëve në 2022: 28.46 milionë

Gjermania është vendi lider në ekonomi, pozicionuar në rajonin perëndimor të Evropës Qendrore. Në vitin 2022, 28.46 milionë njerëz e vizituan Gjermaninë. Vendi ka një histori dhe kulturë të pasur. Disa nga destinacionet më të njohura përfshijnë Portën e Brandenburgut, Ishullin e Muzeut dhe Kalanë Neuschwanstein. Turizmi përbënte 1.5% të totalit të eksporteve të vendit në vitin 2022.

5. Mbretëria e Bashkuar
Numri i turistëve në 2022: 30.74 milion

Mbretëria e Bashkuar ofron një mori destinacionesh të larmishme dhe magjepsëse për udhëtarët që t'i eksplorojnë. Parku Kombëtar Peak District dhe Big Ben në Londër janë ndër atraksionet më të njohura turistike. Në vitin 2022, 30.74 milionë turistë erdhën në vend. Turizmi zë 6.6% të totalit të eksporteve gjatë atij viti.

4. Italia
Numri i tursitëve në 2022: 49.94 milionë

Italia është e njohur për kulturën e saj të pasur dhe ushqimin e shijshëm. Miliona njerëz nga e gjithë bota vizitojnë vendin çdo vit. Në vitin 2022, turizmi përbënte 6,1% të totalit të eksporteve . 49.94 milionë njerëz e vizituan Italinë në vitin 2022. Është një nga vendet më të vizituara në Evropë.

3. Turqi
Numri i turistëve në 2022: 50.45 milionë

Turqia është një nga vendet më të vizituara, me 50.54 milionë turistë në vitin 2022. Vendi ka një kulturë dhe histori të pasur. Kalaja Uchisar, Muzeu i Pallatit Topkapi dhe Keşlik Manastırı janë ndër destinacionet më të njohura. Turizmi përbënte 16.9% të totalit të eksporteve të vendit gjatë atij viti.

2. Spanja

Numri i turistëve në 2022: 71.66 milionë

Spanja krenohet me një histori të pasur dhe kulturë të larmishme, me rajone si Andaluzia, Katalonja dhe Madridi që ofrojnë përvoja unike. Në vitin 2022, 71.66 milionë e vizituan Spanjën. Turizmi përbën 12.1% të totalit të eksporteve gjatë atij viti.

1. Franca

Numri i turistëve në 2022: 79.4 milion

Franca është një vend i Evropës Perëndimore me kryeqytet Parisin. Franca është e njohur për artin, kulturën, kuzhinën dhe monumentet historike si Kulla Eifel dhe Muzeu i Luvrit. Është në krye të listës së vendeve më të vizituara në Evropë. Në vitin 2022, 79.4 milionë njerëz vizituan vendin e bukur.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH