Ekonomi

THE ECONOMIST/ Rendi liberal ndërkombëtar po shpërbëhet ngadalë

Shkruar nga Liberale

THE ECONOMIST/ Rendi liberal ndërkombëtar po shpërbëhet

THE ECONOMIST: Rënia e rendit liberal ndërkombëtar mund të jetë e papritur dhe e pakthyeshme

Ekonomia botërore duket shumë elastike. Amerika ka lulëzuar edhe pse lufta e saj tregtare me Kinën është përshkallëzuar.

Gjermania i ka rezistuar humbjes së furnizimeve me gaz rus pa pësuar ndonjë fatkeqësi ekonomike.

Lufta në Lindjen e Mesme nuk ka sjellë asnjë goditje, në tregtinë e naftës.

Rebelët Houthi që gjuanin raketa vështirë se e kanë prekur rrjedhën globale të mallrave. Si pjesë e PBB-së globale, tregtia është rikthyer nga pandemia dhe parashikohet të rritet shëndetshëm këtë vit.

Megjithatë, nëse futemi më thellë dhe do të shohim brishtësinë.

Prej vitesh rendi që ka qeverisur ekonominë globale që nga Lufta e Dytë Botërore po vjen duke u  gërryer. Sot madje është afër kolapsit. The Economist, një nga analizat e saj kryesore të javës e ka titulluar "Rendi liberal ndërkombëtar po shpërbëhet ngadalë”.

Në përmbledhje të analizës shtohet se “Një numër i konsiderueshëm shkaktarësh mund të çojë në një zbritje në anarki, ku lufta do të jetë sërish vendpushimi i fuqive të mëdha. Edhe nëse nuk do të ketë kurrë në konflikt, efekti në ekonomi i një prishjeje të normave mund të jetë i shpejtë dhe brutal”.

/Liberale.al/

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH