Ekonomi

Tender edhe për 8 stacionet e hekurudhës, ja kur do të vihet në punë treni Tiranë-Durrës

Shkruar nga Liberale
Tender edhe për 8 stacionet e hekurudhës, ja kur do të vihet

Operatori shtetëror hekurudhor Hekurudhat Shqiptare hapi një tender për ndërtimin e tetë stacioneve përgjatë hekurudhës 34 kilometra që lidh kryeqytetin Tiranë me qytetin port të Durrësit.

Lajmin e konfirmon Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH).

Ofertat mund të dorëzohen në portalin e prokurimit të BERZH deri më 9 korrik, tha BERZH në një njoftim tenderi javën e kaluar.

Linja hekurudhore aktualisht e papunë po restaurohet në itinerarin e saj ekzistues, me një buxhet të vlerësuar në 92.1 milionë euro, ka konfirmuar më herët qeveria shqiptare.

Bashkëfinancohet nga BERZH nëpërmjet një kredie prej 36.9 milionë euro dhe nga Bashkimi Europian, me një grant investimi deri në 35.5 milionë euro.

Javën e kaluar, ministrja e infrastrukturës Belinda Balluku tha se 70% e rindërtimit ka përfunduar.

Hekurudha pritet të bëhet funksionale në mars të vitit 2025.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH