Ekonomi

SHIFRA E DITËS: Pse fermerët rrezikojnë t’a kthejnë ekstremin e djathtë në grupin e tretë më të madh të Parlamentit Europian

Shkruar nga Aranit Muraçi

SHIFRA E DITËS:  Pse fermerët rrezikojnë t’a kthejnë

Në një mëngjes të ftohtë janari, fermerë nga disa vende evropiane zbritën në Bruksel dhe shkaktuan shumë zhurmë. Së pari, ata parkuan traktorët e tyre dhe bllokuan rrugët kryesore, shëtitën nëpër selinë e Bashkimit Evropian, të veshur me çizme dhe u ulën rreth një zjarri që ndezën para Parlamentit, duke pirë birra.

Skena ishte festive, plot energji siç janë shumica e protestave. Teksa një kërcënim i dukshëm dhune u shfaq vetëm nën sipërfaqe. Oficerët e policisë, të armatosur me shkopinj dhe mburoja, ruanin të gjitha pikat e hyrjes në Parlament.

“Asnjë fermer, pa ushqim”, shkruhej në një pankartë, e cila i përgjigjej kritikave se fermerët në Evropë kishin rritur çmimet e ushqimeve për më shumë se 448 milionë banorë të Bashkimit Evropian. "Kjo nuk është Evropa që duam," lexohen në një tjetër, duke aluduar për marrëveshjet tregtare që po negociohen me centralet bujqësore në kontinente të largëta që mund të ulin kërkesën për produktet vendase dhe çmimet e tyre.

Protesta mbeti e qetë, aq sa edhe e çuditshme. Në pjesë të mëdha të botës, fermerët mund të ëndërrojnë vetëm për subvencionet që marrin bashkëkohësit e tyre evropianë. Bashkimi Evropian (BE) shpenzon një të tretën e buxhetit të tij në Politikën e Përbashkët Bujqësore (CAP) - që është miliarda dollarë në vit - për të mbrojtur fermerët evropianë kundër çuditshmërive të natyrës dhe për t'i inkurajuar ata të zgjedhin praktika të qëndrueshme. Fermerët evropianë marrin më shumë kujdes dhe konsideratë sesa bashkëmoshatarët e tyre kudo tjetër në botë.

Por mbështetjen ata nuk e shohin kështu. Një grup fermerësh belgë në fund të të 20-ave dhe në fillim të të 30-tave qëndronin pranë një vargu traktorësh. Ata thanë se, ndërsa ishin të përkushtuar ndaj jetës bujqësore, ajo nuk ishte më e qëndrueshme financiarisht.

Nga lista e gjatë e kërkesave nga fermerët francezë, gjermanë, italianë dhe belgë, disa ishin specifike, ndërsa të tjera kaluan kufijtë. Fermerët protestues kundërshtuan rregulloret e rënda që ata thanë se ishin hartuar në Bruksel nga zyrtarë që nuk kishin asnjë ide për bujqësinë. Dhe shumica e këtyre rregulloreve ishin të lidhura me marrëveshjen e gjelbër të BE-së që parashikon një Evropë neutrale ndaj karbonit deri në vitin 2050.

Për të ndjekur këtë qëllim, BE-ja dëshiron të ulë emetimet me 90% në krahasim me nivelet e vitit 1990 deri në vitin 2040. Reduktimet në emetimet bujqësore luajnë një rol të rëndësishëm në reduktimin e gjurmëve të përgjithshme të karbonit, sepse vetëm bujqësia është përgjegjëse për rreth 14% të totalit të gazit serrë nga emetimet e BE-së. Sakaq, Bashkimi Europian  ka bërë thirrje sektorit bujqësor që t'i bindet një sërë masash, me synimin për të ulur emetimet nga bujqësia me të paktën 30% deri në vitin 2040.

Ndërsa disa nga fermerët pranuan rëndësinë e betejës së ndryshimeve klimatike, ata nuk mendonin se masat për të përmbushur këtë qëllim duhet të jenë në dëm të tyre. Ata kundërshtuan shkurtimet e subvencioneve të karburantit, si dhe kërkesat për të reduktuar emetimet e azotit, apo për të zvogëluar përdorimin e pesticideve dhe për të lënë tokën djerr.

BE-ja nuk mund të përmbushë qëllimet e saj mjedisore pa pajtimin e fermerëve, të cilët kërkojnë që politikë-bërësit të rimendojnë planet e tyre. Sektori bujqësor i BE-së mbështet 22 milionë njerëz, por fermerët e vegjël kanë një ndikim të madh në politikën kombëtare dhe atë të BE-së. Ata janë të vetëdijshëm për ndikimin e tyre politik, veçanërisht gjatë muajve para zgjedhjeve të BE-së, të cilat do të zhvillohen në qershor.

Sipas të dhënave të mbledhura dhe të analizuara nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, në zgjedhjet e ardhshme partitë e ekstremit të djathtë ka të ngjarë të jenë të parat në nëntë nga 27 vendet anëtare të BE-së dhe pritet të fitojnë më shumë vende në Parlamentin Evropian. Sipas një sondazhi të kryer nga “Politico Europe”, grupi i partive të krahut të djathtë Identiteti dhe Demokracia do të fitojë mjaft vende për t'u bërë grupi i tretë më i madhi nga tetë grupimet që konkurrojnë në zgjedhjet e ardhshme.

Një zgjerim i së djathtës ekstreme në Parlamentin e BE-së do të destabilizojë thellësisht, nëse jo tërësisht për të përmbysur politikat sociale dhe të gjelbra ende relativisht liberale të unionit. Ekspertët thonë se grupet e tjera politike, nga konservatorët tek socialistët, e kuptojnë se e djathta ekstreme duhet të kufizohet për të mirën më të madhe të përbashkët edhe pse synimet klimatike vonohen, ose më keq braktisen, për të qetësuar fermerët.

Gjatë vitit të kaluar protestat e fermerëve në BE janë intensifikuar. Disa thonë se raundet aktuale të protestave filluan me fermerët në Poloni që kundërshtonin importin e drithit, sheqerit dhe shpendëve më të lira ukrainase. Ata thanë se homologët e tyre ukrainas kishin një avantazh të padrejtë ndaj tyre, jo vetëm sepse BE-ja uli tarifat për importet ukrainase për të ndihmuar ukrainasit të luftojnë ndikimin ekonomik të pushtimit rus, por edhe sepse Ukraina nuk është anëtare e BE-së dhe fermerët ukrainas duhet të ndjekin ligjet e BE-së, sepse zyrtarët po e bëjnë vetë prodhimin më të shtrenjtë.

Të tjerë thonë se përballja midis fermerëve dhe ambientalistëve në Holandë ndezi shkëndijën e agjitacionit ndërkombëtar. Në vitin 2019, mijëra fermerë holandezë protestuan kundër vendimit të qeverisë për mbylljen e fermave blegtorale për të ulur emetimet e azotit. Kjo çoi në trazira midis fermerëve që mbështetën në heshtje të djathtën ekstreme dhe luajtën një rol të rëndësishëm në forcën befasuese të treguar nga partia e liderit të ekstremit të djathtë Geert Ëilders në zgjedhjet e vitit të kaluar.

Në Gjermani, fermerët protestuan kundër një propozimi për të ulur lehtësirat e taksave të naftës. Fermerët gjermanë janë të përjashtuar nga pagesa e taksës për automjetet bujqësore dhe gjithashtu marrin subvencione për karburantin. Por koalicioni qeverisës i qeverisë gjermane i socialdemokratëve, Partisë së Gjelbër dhe Partisë Liberale Demokratike të Lirë vendosën të ulin subvencionet që kontribuojnë në ndryshimin e klimës. Fermerët gjermanë – të cilët tashmë po joshen nga partia e ekstremit të djathtë Alternative fur Deutschland (AfD) – udhëtuan me traktorët e tyre në Berlin dhe e sollën kryeqytetin e Gjermanisë në një ndalesë, ndërsa kërkojnë që qeveria të ndryshonte planin e saj.

Fermerët belgë protestuan ndaj një kërkesë për të përgjysmuar përdorimin e pesticideve deri në vitin 2030 dhe një dispozitë për të lënë djerr 4% të tokës së kultivueshme për të lejuar që toka të rikuperohet dhe të mbrojë biodiversitetin. Mbajtja e një pjese të tokës së tyre ugar është kusht për prokurimin e financimit përmes CAP.

Fermerët italianë u nxitën të protestojnë për një kombinim të ngjashëm arsyesh, duke përfshirë koston e lartë të naftës dhe frikën nga importet më të lira. Veçanërisht fermerët italianë janë të mërzitur për mundësinë e shitjes së mishit të rritur në laboratorët e Europës. Ata e kundërshtojnë planin jo vetëm sepse mishi do të rritej në laborator, por edhe sepse do të ishte konkurrencë për blegtorët.

Matteo Salvini, kreu i partisë populiste të krahut të djathtë të Italisë Lega, nxitoi të mbështesë fermerët protestues dhe i siguroi ata për mbështetjen e tij në Itali dhe në Bruksel. Ai tha se partia e tij, e cila është pjesë e grupit politik të ekstremit të djathtë Identiteti dhe Demokracia (ID) në Parlamentin Evropian, “do të jetë gjithmonë në anën e fermerëve italianë kundër marrëzive të zgjedhura në Bruksel”.

Megjithatë, më të zhurmshmit dhe më të mëdhenjtë në numër janë fermerët francezë. Në janar ata derdhën kamionë me pleh organik dhe prodhime të kalbura përpara ndërtesave të autoriteteve rajonale në qendër të Toulouse, të gjitha, ndërsa kërcënuan të rrethonin Parisin. Fermerët francezë protestuan kundër gjithçkaje, nga rregulloret e vështira të BE-së deri te një marrëveshje tregtare me Tregun e Përbashkët Jugor të Amerikës Latine (Mercosur). Frika e tyre më e madhe është se viçi brazilian dhe argjentinas, që vjen më i lirë dhe me cilësi më të ulët dhe do të vërshojnë supermarketet evropiane për të ndikuar në biznesin e tyre. Fermerët francezë u mbështetën nga Emmanuel Macron, presidenti centrist i Francës, i cili e drejtoi zemërimin e tyre në Bruksel në një përpjekje për t'i parandaluar ata që të ndikoheshin nga Marine Le Pen, liderja e partisë së ekstremit të djathtë Rally National. Më 28 janar Le Pen pranoi të udhëtonte me traktor në një protestë të organizuar nga Federata Kombëtare e Sindikatave të Fermerëve (FNSEA). Më vonë, ajo postoi "Mbështesim fermerët tanë!" në llogarinë e saj X.

Fermerët nuk përbëjnë një përqindje të lartë të popullsisë së Evropës, kështu që vota e tyre nuk është vendimtare për të sjellë në pushtet ndonjë parti të caktuar politike. Por ata mund të konsolidojnë pakënaqësinë popullore dhe të shtojnë votën e protestës, e cila përfiton të djathtën ekstreme në zgjedhjet kombëtare dhe në mbarë BE-në.

Ursula Von Der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, është e ndërgjegjshme për kostot politike të injorimit të fermerëve dhe u dorëzua për pothuajse çdo kërkesë. "Fermerët tanë meritojnë të dëgjohen," i tha ajo Parlamentit Evropian.

Ajo kufizoi importet e ushqimit nga Ukraina dhe, siç thuhet nën presionin e Macron, e vuri në pritje marrëveshjen tregtare me vendet e “Mercosur”. Në dëm të synimeve të gjelbra të administratës së saj, Von Der Leyen tërhoqi legjislacionin për reduktimin e përdorimit të pesticideve dhe vonoi kushtin e lënies së një përqindjeje të tokës së kultivueshme për fermerët që dëshirojnë të kenë akses në fonde përmes CAP.

Politico Europe raportoi se ekzekutivi i BE-së ripunoi udhërrëfyesin e klimës 2040, duke përjashtuar pasazhet që i bënin thirrje sektorit bujqësor të reduktonte ndotjen me 30% deri në vitin 2040, dhe madje fshiu pjesët që inkurajonin më pak konsum të mishit dhe referenca për t'i dhënë fund subvencioneve të karburanteve fosile.

Në shkurt, Von der Leyen njoftoi se ajo do të kandidojë sërish si kandidate kryesore e Partisë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë (EPP), e cila do ta pozicionojë atë për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian, teksa prejardhja e saj politike është si politikane nga Partia Demokristiane e Gjermanisë (CDU). Ndërsa CDU është parë historikisht si një parti konservatore pro fermerëve, ajo aktualisht po konkurron me të djathtën ekstreme për të mbajtur votuesit e saj tradicionalë dhe po mbron gjithnjë e më shumë jo vetëm një botëkuptim anti-imigrues, por edhe më pak politika klimatike.

Ndërkohë, EPP dhe të Gjelbërit janë në mosmarrëveshje në Parlamentin Evropian pasi e djathta ekstreme pritet të rritet. Benoit Biteau, një anëtar francez i Gjelbër i Parlamentit Evropian dhe një fermer nga tregtia, e përshkroi vendimin e qeverisë franceze për të hequr dorë nga reduktimi i përdorimit të pesticideve si "lajm i tmerrshëm" si për konsumatorët ashtu edhe për fermerët. Në një përgjigje me email ndaj pyetjeve të dërguara nga Neë Lines , ai shkroi se ka "lidhje midis pesticideve dhe rritjes së disa sëmundjeve neurologjike", që është një lajm i keq për fermerët, "të cilët janë përdoruesit kryesorë të këtyre kimikateve dhe viktimat e para. të efekteve të tyre. Njoftimi i qeverisë është jashtëzakonisht cinik dhe nxjerr në pah mungesën e plotë të guximit politik për të mbrojtur njerëzit dhe mjedisin.”

Por si fermerët ashtu edhe ambientalistët ranë dakord se CAP – zemra e sistemit bujqësor të BE-së – ka nevojë për reforma urgjente. Sipas një raporti të Neë York Times të nëntorit 2019, në Bullgari subvencionet bujqësore evropiane ishin kthyer në "mirëqenie për elitën", me deri në 75% të subvencioneve të CAP  që përfundojnë në duart e 100 subjekteve. Në Hungari, shumë nga pronarët e tokës që marrin këto fonde janë të lidhura ngushtë me udhëheqësin e vendit, Viktor Orban. Në Itali mafia ka thithur jo pak subvencione, ndërsa në disa vende të tjera të BE-së fermerët e shumtë pretendojnë se fermerët e mëdhenj, të cilët kontrollojnë 80% të tokës bujqësore dhe shitësit e mëdhenj, të cilët vendosin çmimin e produkteve, përfitojnë më shumë.

Von der Leyen ka thënë se një dokument mbi konsultimet me fermerët dhe ambientalistët do të jetë gati deri në fund të verës dhe se do të informojë politikën më të gjerë bujqësore të sindikatës. Deri atëherë, zgjedhjet e BE-së, të planifikuara për t'u mbajtur në qershor, do të kenë përfunduar. Evropa do të ketë zgjedhur përfaqësuesit, botëkuptimi i të cilëve ka një efekt global. Nëse e djathta ekstreme rritet, siç kanë parashikuar sondazhet, dhe ndikon në politikën e qendrës së djathtë EPP, qëllimet klimatike të BE-së do të prishen me pasoja globale. Fermerët, gjithashtu viktima të ngrohjes globale, do të duhet të ndajnë fajin në çdo mënyrë – nëse thirrjet e tyre për lehtësimin e rregulloreve mjedisore janë egoiste apo të justifikuara.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH