Ekonomi

Çmimet e birrës në Europë ndryshojnë nga 2 deri në 10 euro, ja sa paguajnë fansat gjatë Euro 2024

Shkruar nga Liberale

Çmimet e birrës në Europë ndryshojnë nga 2 deri

Çmimet e birrës ndryshojnë shumë nëpër kryeqytetet evropiane, me kostot më të larta të gjetura në rajonin nordik, Mbretërinë e Bashkaur dhe Francë. Renditja ndryshon ndjeshëm kur merret parasysh niveli i çmimeve për pijet alkoolike i llogaritur duke përdorur barazinë e fuqisë blerëse.

Është koha e Kampionatit Evropian 2024. Tifozët e futbollit po përjetojnë emocionet e ndeshjeve, dhe për shumë, kjo do të thotë të shijojnë një birrë ndërsa shikojnë skuadrat e tyre të preferuara duke garuar.

Megjithatë, kostoja e kësaj përvoje do të ndryshojë ndjeshëm në varësi të vendit ku ndodhen fansat ose ku udhëtojnë. Të dhënat e fundit zbulojnë dallime të mëdha në çmimet e birrës vendase dhe në nivelin e përgjithshëm të çmimeve të pijeve alkoolike në të gjithë Evropën, duke theksuar kostot e ndryshme që mund të presin fansat.

Sipas Numbeo, një faqe interneti për statistikat e kostos së jetesës së krijuar nga përdoruesit, çmimet e birrës vendase (0,5 litër) në restorante ose bare variojnë nga 2 euro në Sofje (po kaq edhe në Shqipëri) deri në 8 euro në Kopenhagë midis kryeqyteteve të BE-së.

Duke përfshirë Shoqatën Evropiane të Tregtisë së Lirë (EFTA), Mbretërinë e Bashkuar dhe vendet kandidate për në BE, Reykjavik në Islandë kryeson listën me 10 Euro për birrë, i ndjekur nga Oslo me 9,6 euro.  Kopenhagen dhe Helsinki vijnë pas, me një çmim mesatar prej 8 Euro për birrë. Çmimet në vendet nordike janë më të larta për arsyen se standardi i jetesës dhe të ardhurat janë shumë të larta. /Liberale.al/

Çmimet e birrës në Europë ndryshojnë nga 2 deri

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH