Ekonomi

Dy kompani shqiptare fitojnë tenderin 6.6 milionë euro, për furnizimin me ujë në zonat turistike

Shkruar nga Liberale

Dy kompani shqiptare fitojnë tenderin 6.6 milionë euro, për

Agjencia Shqiptare e Ujësjellës Kanalizimeve dhe Infrastruktura e Mbetjeve (AKUM) tha se ka nënshkruar një kontratë prej 680 milionë lekësh (6.6 milionë euro) me një konsorcium prej dy kompanish vendase për një projekt të furnizimit me ujë në tre zonat turistike bregdetare.

Vlera e kontratës me lidhjen mes kompanive të ndërtimit Gjikuria dhe kompanisë GPG është nën buxhetin e parashikuar prej 743 milionë lekësh, tha agjencia në një njoftim të kontratës së nënshkruar në fillim të kësaj jave.

Konsorciumi duhet të përfundojë punën e ndërtimit për infrastrukturën e sistemit të furnizimit me ujë në zonat bregdetare të Detit Jon, Dhërmi, Drymades dhe Dhrale, brenda një periudhe 18-mujore, tha agjencia më herët në dokumentet e tenderit.

Gjikuria është themeluar në vitin 1995, ndërsa kompania GPG një vit më vonë, sipas regjistrit të bizneseve.

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH