Sociale

FOTO HISTORIKE/ Njihuni me snajperen më vdekjeprurëse në botë, me mbi 300 vrasje terrorizoi edhe ushtrinë naziste të Hitlerit

Shkruar nga Liberale

FOTO HISTORIKE/ Njihuni me snajperen më vdekjeprurëse në

Bashkimi Sovjetik trajnoi rreth 2000 gra si snajpere. Njëra prej tyre, Lyudmila Pavlichenko, vrau e vetme mbi 300 armiq, kryesisht nazistë.

Njihuni me snajperen femër më vdekjeprurëse në botë që terrorizoi ushtrinë naziste të Hitlerit

FOTO HISTORIKE/ Njihuni me snajperen më vdekjeprurëse në

Në fillim të vitit 1941, Lyudmila Pavlichenko studionte histori në Universitetin e Kievit, por brenda një viti, ajo ishte bërë një nga snajperet më të mira të të gjitha kohërave, me 309 vrasje të konfirmuara, 36 prej të cilave ishin snajperë gjermanë.

Pavlichenko lindi në vitin 1916 në një qytet të vogël në Ukrainë.

Ajo u përshkrua si një “djalë haram” me mendime, e cila ishte "e padisiplinuar në klasë", siç vëren Smithsonian.

FOTO HISTORIKE/ Njihuni me snajperen më vdekjeprurëse në

Në moshën 14-vjeçare, familja e Pavlichenkos ishte zhvendosur në Kiev. Ashtu si shumë të rinj në Bashkimin Sovjetik në atë kohë, Pavlichenko mori pjesë në OSOAVIAKhIM , një organizatë sportive paraushtarake që u mësonte të rinjve aftësitë e armëve dhe mirësjelljen.

Më 22 qershor 1941, Hitleri ndërpreu lidhjet me Joseph Stalinin dhe trupat gjermane u derdhën në Bashkimin Sovjetik. Pavlichenko nxitoi të bashkohej me ushtrinë sovjetike dhe të mbronte atdheun e saj, por fillimisht asaj iu mohua përfshirja në ushtri për shkak të gjinisë.

Ajo kaloi tetë muaj duke luftuar në Stevastopol, ku fitoi medalje nga Ushtria e Kuqe. Në disa raste ajo u plagos, por vetëm pasi pozicioni i saj u bombardua nga gjermanët, të cilët ishin të dëshpëruar për të frenuar valën e numrit e vrasjeve në rritje prej saj.

Ajo ishte bërë një figurë e njohur në luftë, si protagoniste në propagandën e brendshme të Ushtrisë së Kuqe dhe në plagën e ushtarëve gjermanë në të gjithë frontin lindor. Gjermanët madje shkuan aq larg sa t'i drejtoheshin asaj me altoparlantë me zë të lartë, duke i bërë oferta që ajo të tradhtonte e bashkohej me radhët e tyre.

FOTO HISTORIKE/ Njihuni me snajperen më vdekjeprurëse në

Pavlichenko ishte një nga 2000  snajperet femra që luftuan për Ushtrinë e Kuqe në Luftën e Dytë Botërore dhe një nga 500 që mbijetuan.

Ajo luftoi edhe në vendet e tjera të Europës Lindore, si në Greqi dhe Moldavi.

Rezultati i saj prej 309 vrasjesh ka të ngjarë ta vendosë atë në pesë snajperët më të mirë të të gjitha kohërave, por vrasjet e saj mund të jenë shumë më të shumta, pasi një vrasje e konfirmuar duhet të dëshmohet nga një palë e tretë.

Ajo u bë ushtarja e parë sovjetike që vizitoi Shtëpinë e Bardhë, ku u takua me Presidentin Franklin Roosevelt dhe zonjën e parë,  Eleanor  Roosevelt.

FOTO HISTORIKE/ Njihuni me snajperen më vdekjeprurëse në

Pas luftës, Pavlichenko u kthye për të mbaruar diplomën e saj Master në Universitetin e Kievit.

Historia e Pavlichenkos u përjetësua në një film të quajtur " Beteja për Sevastopol" në Rusi dhe "E pathyeshmja” në Ukrainë.

Filmi u xhirua gjatë protestave të EuroMaidan 2013 në Ukrainë dhe u financua nga mbështetësit rusë dhe ukrainas në fillimin e një konflikti që do të bëhej i përgjakshëm dhe përçarës, megjithatë filmi mbetet një testament për karrierën e jashtëzakonshme të Pavlichenko, një heroine e përbashkët mes të dyja palëve.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH