Aktualitet

"The Defense Post"/ Shqipëria planifikon të ringjallë fabrikat e prodhimit të armëve

Shkruar nga Liberale

"The Defense Post"/  Shqipëria planifikon të ringjallë

Marrë nga TheDefensePost

Shqipëria ka njoftuar planet për të ringjallur uzinat e prodhimit të armëve të kohës së komunizmit me ndihmën e investitorëve të huaj.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi zbuloi se qeveria priti kompanitë e huaja për të vizituar një fabrikë të pashfrytëzuar në qytetin jugor të Poliçanit, si dhe dy fabrika prodhimi në Elbasan dhe Gramsh që aktualisht përdoren si objekte të çmilitarizimit të armëve.

“Ne synuam t'i qasemi në një mënyrë më profesionale duke bërë një vlerësim me Agjencinë për Mbështetjen dhe Prokurimin e NATO-s në Luksemburg. Ne bëmë një raport vlerësimi për të ditur më mirë se sa investime do të nevojiten dhe si janë projeksionet e tregut. Tani jemi më të qartë për të investuar,” tha ai.

“Natyrisht që ka nevojë për investime dhe investitorë. Nuk mund të zhvillohet vetëm nga shteti apo nga ndërmarrjet shtetërore.”

Ministri i Mbrojtjes shtoi se vendimi adreson drejtpërdrejt kërkesën aktuale për municion dhe armë në mes të tensioneve në rritje.

Përveç planifikimit për të rivendosur fabrikat e saj të prodhimit, Shqipëria ka rihapur edhe bazën e saj ajrore në Kuçovë për të mbështetur misionet ajrore të NATO-s.

Rihapja, e cila kushtoi afërsisht 50 milionë euro (53.7 milionë dollarë), u krye nga NATO si pjesë e nismave të saj kryesore të ndërtimit të mbrojtjes në shtetet anëtare.

Baza ajrore është vendosur të mbështesë dislokimet ajrore, logjistikën, stërvitjen ushtarake dhe stërvitjet e aleancës.

Zhvillime të tjera shumëkombëshe në vend përfshijnë hapjen e Komandës së Operacioneve Speciale të SHBA-së për Evropën në vitin 2022, "shtabi me bazë përpara" në Evropë, një post komandimi i vendosur për t'iu përgjigjur misioneve ushtarake në mbarë rajonin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH