Aktualitet

Thasë me para nga Britania në Tiranë, katër të arrestuar

Shkruar nga Liberale

Thasë me para nga Britania në Tiranë, katër të

Katër të rinj të dyshuar të një grupi të krimit të organizuar që specializohet në kontrabandimin e parave kriminale jashtë vendit dhe në Shqipëri janë arrestuar në një hetim të Agjencisë Kombëtare të Krimit, ministria e Brendshme e Britanisë.

Të dyshuarit u arrestuan më 13 prill në një seri bastisjesh të koordinuara që filluan me arrestimin e një shtetasi shqiptar 48-vjeçar në Dover.

Përafërsisht 200,000 paund para në dorë iu sekuestruan automjetit të tij, i cili dyshohet se ishte rrugës për në Shqipëri.

Dy burra të tjerë, të moshës 34 dhe 22 vjeç, dhe një djalë 17-vjeçar u arrestuan në adresat në Tottenham Hale, Londër, dhe rreth 150,000 paund, para cash, u sekuestruan në një automjet të dytë.

Policia Britanike, duke punuar së bashku me Forcën Kufitare, kanë hetuar grupin për dy vjet. Oficerët besojnë se OCG operon nën maskën e një kompanie korrierësh legjitime, por e specializuar në transferimin e parave të paligjshme të OCG-ve të tjera të drejtuara nga shqiptarët jashtë vendit në Shqipëri.

Hetimi filloi në shkurt 2022 pasi Forcat Kufitare ndaluan 48-vjeçarin në kontrollet e tunelit të Channel Channel në Folkestone, Kent.

Me atë rast, brenda furgonit të tij Mercedes Sprinter – i cili ishte nisur për në Tiranë – oficerët gjetën gjithsej 390,000 paund të mbështjellë në pako të ndryshme prej kallaji.

Shtëpia e të dyshuarit në Haringey, Londër, u kontrollua dhe oficerët zbuluan 150,000 paund të tjera në para. 34-vjeçari ishte arrestuar më parë në shtator 2022, kur oficerët zbuluan mbi 20,000 paund në makinën e tij.

Në gusht 2023, u sekuestruan edhe 43,980 paund të tjera, të cilat besohej se ishin të destinuara për t'u transportuar nga grupi. 22-vjeçari dhe djali 17-vjeçar u lanë të lirë nën hetim në pritje të hetimeve të mëtejshme.

Thasë me para nga Britania në Tiranë, katër të

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH