Aktualitet

Rrugës për në Tiranë, Cameron vlerëson Shqipërinë: Partneriteti ynë, shembull për Europën

Shkruar nga Liberale

Rrugës për në Tiranë, Cameron vlerëson

45 mijë shqiptarë mbërritën në vitin 2022 në Britani, shumë prej të cilëve braktisën Italinë dhe Greqinë dhe përfunduan në parcelat me kanabis. Por të ndalur fenomenin, Britania thotë se ndikoi bashkëpunimi shumë i mirë mes dy vendeve   

Marrë nga Associated Press

Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron, përshëndeti përparimin në një përpjekje të përbashkët MB-Shqipëri për të reduktuar migracionin e paligjshëm përpara se të nisej për në Tiranë.

Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron, vlerësoi përparimin në përpjekjet e përbashkëta MB-Shqipëri për të ulur emigracionin ilegal përpara se të nisej për në Tiranë, të mërkurën.

Cameron tha se mbërritjet e anijeve të vogla nga Shqipëria në Mbretërinë e Bashkuar ranë me mbi 90% në vitin 2023 pasi të dy vendet luftuan kontrabandën e qenieve njerëzore.  Britania ka larguar pothuajse 6,000 shqiptarë, sipas një deklarate të Ministrisë së Jashtme.

Ndërsa në Shqipëri, Cameron do të diskutojë nevojën për një bashkëpunim më të madh në të gjithë Evropën mbi sfidën e migracionit, përfshirë krimin e organizuar, sigurinë e Ballkanit Perëndimor dhe mbështetjen e të dy vendeve për Ukrainën përballë agresionit rus, thuhet në deklaratë.

Në deklaratë thuhej se “partneriteti midis MB-së dhe Shqipërisë qëndron si një shembull kryesor i prishjes së modeleve të biznesit, bandave të pashpirta të kontrabandës së njerëzve, duke reduktuar ndjeshëm kalimet e rrezikshme të varkave të vogla dhe duke ofruar një të ardhme më të begatë për të rinjtë shqiptarë”.

“Partneriteti ynë me Shqipërinë po jep rezultate për të dy popujt tanë dhe luan një rol kyç në trajtimin e emigracionit të paligjshëm”, citohet në deklaratë të ketë thënë Cameron.

Shtetasit shqiptarë ishin në mesin e 45 mijë personave që mbërritën në Britaninë e Madhe me skafe në vitin 2022, duke kërkuar punë më të paguara se në vendet fqinje si Greqia apo Italia, sipas autoriteteve britanike dhe mediave lokale shqiptare. Por shumë prej tyre përfunduan duke punuar në shtëpitë e kultivimit të kanabisit deri në dy vjet për të paguar paratë e trafikimit.

Zyrtarët e lartë britanikë në atë kohë e quajtën ardhjen e shqiptarëve "një pushtim", duke shkaktuar edhe përplasje diplomatike. Kryeministri shqiptar Edi Rama e quajti atë një “narrativë të çmendur” dhe një përpjekje për të mbuluar politikat e dështuara kufitare të Britanisë së Madhe. Shqiptarët nuk mund të kërkojnë statusin e azilit në Britaninë e Madhe, e cila e konsideron Shqipërinë një vend të sigurt.

Në vitin 2022, Londra dhe Tirana nënshkruan një marrëveshje për kthimin e shqiptarëve që mbërrinin me varka në MB. Londra gjithashtu ka projekte të financuara, veçanërisht në Shqipërinë verilindore, nga ku ishin shumica e të ardhurve ilegalë.

Javën e kaluar, një rrjet “i sofistikuar” kamerash dhe një flotë dronësh u instalua përgjatë kufirit të Shqipërisë me Kosovën për të gjurmuar emigrantët që kalonin nëpër zonat malore dhe për të identifikuar automjetet britanike të përdorura nga kriminelët që kërkonin të shmangnin zbulimin nga policia lokale.

Shqipëria, aktualisht në negociata për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, ka goditur bandat e kontrabandës së njerëzve , megjithëse nuk është rruga kryesore për emigrantët.

Në vitin 2019, Shqipëria u bë vendi i parë jo-anëtar i BE-së që kishte oficerë të agjencisë kufitare të bllokut, Frontex, që menaxhonin kufijtë e saj në jug dhe lindje, të cilët zakonisht i kalojnë emigrantët dhe luftojnë krimin ndërkufitar. Kurse në shkurt, Parlamenti i Shqipërisë miratoi një marrëveshje që vendi të mbajë mijëra azilkërkues për Italinë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH