Aktualitet

Rrëmbyen, përdhunuan dhe dhunuan fizikisht 17-vjeçaren siriane/ Arrestohen dy autorët, një shqiptare në kërkim

Shkruar nga Liberale

 

Rrëmbyen, përdhunuan dhe dhunuan fizikisht 17-vjeçaren siriane/

Policia arrestoi një pakistanez dhe një afgan të akuzuar për rrëmbim me qëllim të zhvatjes, dhunës seksuale, lëndimit dhe ndihmës dhe nxitjes së imigracionit të paligjshëm. Viktima e kësaj afere të turpshme është një 17-vjeçare me origjinë siriane, e cila iku me familjen në Turqi gjatë luftës dhe prej andej, pas tërmetit të shkurtit 2023, në vendet e Bashkimit Evropian. Ndaj një shqiptareje, në kërkim për të njëjtin hetim dhe e pagjurmueshme është lëshuar një urdhër arresti.


Çështja është komplekse dhe hetimet kanë qenë të vështira. Vajza me babanë, nënën, gjyshen dhe vëllanë e saj, gjatë udhëtimit për në Gjermani përfundoi në duart e trafikantëve që ndanin gratë nga burrat në Slloveni. Të parët u braktisën në një fermë në Reggio Emilia, të dytat në autostradën pranë Udines.

 

Më pas 17-vjeçarja u dërgua diku tjetër dhe familjarët u detyruan të paguanin një shpërblim për lirimin e saj. Gjatë asaj periudhe, sipas hetimeve, ajo ka pësuar abuzime dhe dhunë, duke përfshirë edhe një thyerje të krahut. 30 majin e kaluar ajo u gjet në Lodi nga një punonjëse karburanti në një zonë shërbimi dhe hetimet nisën që aty.

Policia e koordinuar nga Prokuroria e Lodit dhe Prokuroria pranë Drejtorisë së Qarkut Antimafia të Bolonjës, arrestuan dy të huajt. U gjetën edhe dy Mercedes-et e përdorura për të çuar familjen në Itali. Njëri nga të arrestuarit u kap në Kroaci, tjetri u ndalua nga oficerët e Shtabit të Policisë në Modena gjatë një kontrolli.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH