Aktualitet

Rikthehet MOTI i keq: Javën e ardhshme mbërrin një vorbull afrikane. Rreziku i ngjarjeve ekstreme

Shkruar nga Liberale

Rikthehet MOTI i keq: Javën e ardhshme mbërrin një vorbull

Pas ditëve të shënuara nga një valë e fortë moti të keq, më në fund duket se raioni është gati të shijojë një periudhë të përshtatshme për plazh. Masat e paqëndrueshmërive të fundit po e humbin gradualisht efektivitetin ndërsa po lëvizin drejt perëndimit. Ky ndryshim premton një përmirësim të kushteve atmosferike në Mesdhe, ndonëse paqëndrueshmëria e moderuar vazhdon, veçanërisht në orët qendrore të ditës së sotme (e shtunë 18 maj). Dukuritë meteorologjike do të kufizohen kryesisht në zonat alpine dhe para alpine. Kombinimi i një vorbulle afrikane në hyrje dhe asaj ende të pranishme midis Spanjës dhe Evropës Qendrore mund të krijojë një situatë meteorologjike të pazakontë dhe potencialisht të paqëndrueshme në fillim të javës së ardhshme, me kushte të konsiderueshme. Në disa raste rritja e temperaturave do të thyhet nga moti i keq në rajonin e Mesdheut. Nuk përjashtohet rreziku i stuhive dhe stuhive të tjera me breshër.

Pas largimit të përkohshëm të luginës së Atlantikut në drejtim të perëndimit, javën tjetër rajoni do të përballet me një rikthim të rrymave të paqëndrueshme që drejtohen drejt Mesdheut qendror. Këtë herë, megjithatë, ka një element të ri: një vorbull afrikane që ngrihet nga gjerësi të ulëta do të ndihmojë në formimin e një minimumi të presionit të ulët pikërisht në afërsi të rajonit tonë.

Brenda kësaj vorbulle, masa ajrore të freskëta oqeanike dhe të ngrohta të Afrikës Veriore do të përzihen, duke krijuar kontraste të konsiderueshme atmosferike dhe duke favorizuar zhvillimin e shirave të dendur, shpesh të shoqëruar me stuhi të dhunshme.
Rreziku i stuhive dhe stuhive me breshër do të bëhet real, veçanërisht në rajonet qendrore, ku çështjet kritike të ditëve të fundit mund të komplikojnë më tej situatën. Faza më kritike pritet mes të hënës dhe të martës, por një pauzë e shkurtër mund të pasohet nga një periudhë tjetër paqëndrueshmërie duke filluar nga e enjtja, për shkak të vazhdimësisë së një zone me presion të ulët midis Evropës qendrore-perëndimore .

Ditën e martë duhet të shohim një përmirësim fillestar duke filluar nga perëndimi, por me fenomene ende intensive lokalisht në veri. Në bregdet do të mbeten tipike verore.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH