Aktualitet

Nwesweek/ Marrëveshjet e reja të dhëndrit të Trump me Shqipërinë ndezin akuza për 'korrupsion'

Shkruar nga Liberale

Nwesweek/ Marrëveshjet e reja të dhëndrit të Trump me

Referuar: Newsweek

Jared Kushner u akuzua për "korrupsion" nga Përfaqësuesi Robert Garcia, një demokrat nga Kalifornia, pasi u publikuan lajmet për marrëveshjet e reja të tij mbi investimet e bujshme në ishullin e Sazanit dhe Zvërnec.

Kushner, dhëndri i ish-presidentit Donald Trump, i cili ishte një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë në administratën Trump dhe punonte në politikat e jashtme për Lindjen e Mesme, postoi fotografi të "imazheve të dizajnit të hershëm" për projektet e tij të reja të zhvillimit në Shqipëri dhe Serbi. Projektet e propozuara përfshijnë ndërtesa luksoze në brigjet e Shqipërisë dhe në Beograd, kryeqytetin e Serbisë.

“Ne jemi shumë të emocionuar”, tha Kushner për New York Times të premten. "Ne nuk i kemi finalizuar këto marrëveshje, kështu që ato mund të mos ndodhin, por ne kemi punuar shumë dhe jemi shumë afër realizimit."

Marrëveshjet do të bëheshin përmes firmës së investimeve të Kushner, Affinity Partners, të cilën ai e ngriti pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë. Firma mori 2 miliardë dollarë nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite (PIF). Megjithatë, kompania e tij i tha gazetës se ende nuk ka përcaktuar nëse fondet saudite për projektin do të përdoren.

— Jared Kushner (@jaredkushner) 15 mars 2024
i tha Times se ai ka punuar në marrëveshjet e reja me Richard Grenell, i cili shërbeu si ushtrues detyre i drejtorit të inteligjencës kombëtare në kabinetin e Trump nga shkurti 2020 deri në maj 2020.

Megjithatë, dhëndri i ish-presidentit ka marrë reagime për marrëveshjet.

Garcia shkroi në platformën X këtë të Premte: "Jared Kushner është kthyer në ndërmjetësimin e marrëveshjeve të mëdha me qeveritë e huaja sipas raporteve të reja. Ne kemi ekspozuar fondin e tij të investimeve prej 2 miliardë dollarësh me sauditët dhe po përpiqemi fort për të siguruar që kjo grindje të tërheqë vëmendjen që kërkon. Ky është korrupsion i vërtetë”.

Newsweek kontaktoi me Affinity Partners përmes formularit në internet dhe zyrës së Garcias përmes emailit për koment.

Ndërkohë, Robert Weissman, president i Public Citizen, i cili gjurmonte marrëveshjet e biznesit që i konsideronte si konflikt interesi gjatë presidencës së Trump, i tha Times, "Në këtë pikë të ciklit zgjedhor Jared Kushner duhet të ngrijë çdo plan të ri investimi".

Ai shtoi: “Ky plan i veçantë investimi duket se përfshin më të keqen e çdo tendence korruptive të administratës Trump dhe familjes Trump”.

Trump është kandidati i supozuar presidencial i Republikanëve për vitin 2024 dhe ka të ngjarë të përballet me Presidentin Joe Biden, kryetari demokrat, në nëntor.

Kushner qortoi çdo sugjerim se ai po merrte një trajtim të veçantë për shkak të lidhjeve të tij qeveritare, duke thënë për Times, "Askush nuk po më 'më jep' marrëveshje".

Ai tha se marrëveshjet e tij nuk janë në asnjë mënyrë të lidhura me Trump dhe se ai nuk po planifikonte të kthehej në qeveri, nëse Trump fiton presidencën në nëntor.
Vajza e Trump ka vizituar kohët e fundit Shqipërinë për investimin në fjalë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH